Haberler

Jeotermalin, Belçika’nın Turnhout iklim planındaki rolü

Turnhout, Anvers, Belçika (kaynak: Bart Cabanier / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 3 Tem 2022

Belçika, Anvers'teki Turnhout Şehri, bölgesel ısıtmada jeotermal enerjinin kullanılmasını içeren bir iklim planı geliştirdi.

Belçika’nın Antwerp kentindeki Turnhout şehri, 2050 yılına kadar iklim açısından nötr ve iklime dayanıklı hale gelebilmek için bir plan hazırladı. Jeotermal enerjinin bu planda büyük bir rol oynaması bekleniyor.

İklim uzmanları, kanun yapıcılar, memurlar, şirketler ve vatandaşlardan oluşan proje grubu tarafından oluşturulan eylem planı, belediye meclisinin onayına sunuldu. Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Aldermanı Astrid Wittebolle, planın gezegenin yöneticileri olarak rollerini dikkate alarak geliştirildiğini söyledi.

“Gezegeni kurtarmak zorunda olan kuşağa aitiz ve zaman azalıyor. 1789’da Turnhout halkı bir zamanlar çok büyük ve çok güçlü görünen bir düşmana karşı kendilerini başarılı bir şekilde savundu, 2022’de farklı türde bir düşmana karşı da olsa böyle şanlı bir zafer kazanmalıyız.” dedi Wittebolle.

Jeotermal ısı kullanımının yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisi kullanımı da planlanmaktadır. Diğer önlemler arasında binalar için daha iyi yalıtım kullanılması, mahallelere daha fazla yeşillik getirilmesi ve yerel olarak yetiştirilen yiyeceklerin tüketilmesi yer alıyor.

İklim planı, bir dizi eylemden daha fazlası olarak, içgörüleri geliştirmek ve yeni fikirler yaratmak için temel bir yapı görevi görecek ve Turnhout’ta hayatın tüm alanlarına rehberlik edecek.

Belediye Başkanı Paul Van Miert, “Planımız, potansiyel olarak zararlı iklim değişikliğini önlemeye yardımcı olmak için katkımızın ne olabileceğini açıklıyor” dedi. “Bir ara noktaya ulaştık: yoğun hazırlık aşamasının sonundayız ve şimdi 2030 ve 2050’deki kriterler için çalışıyoruz. 2030 için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzalarken kendimizi buna adadık. Katılım iklim nötr olmalı ve iklim sağlam” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy