Haberler

JESDER tarafından düzenlenen 5. Türkiye Jeotermal Kongresi tamamlandı

GT 2021 (kaynak: JeotermalHaberler)
Merve Uytun 26 Kas 2021

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından 17-18 Kasım tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen Türkiye Jeotermal Kongresi (GT'2021) tüm sektör paydaşlarını bir araya getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının destekleri ile Grand Ankara Otel’de düzenlenen etkinlik iki gün sürdü ve youtube üzerinden canlı olarak yayınlandı. Covid-19 pandemisi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcının yer alacağı kongre devetliler ve sponsor temsilcileri ile gerçekleştirildi. Kongreye Yerel Yönetimlerden, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan ve Tarım Bakanlığı’ndan üst düzey katılım sağlandı.  Eski Bakanlardan Cengiz Altınkaya ve Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu da kongredeydi.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk açılış konuşmasında küresel ısınma vurgusu yaptı ve sanayide kullanılan enerjinin en fazla olduğunu belirtti. Enerji Bakanlığı’nın Türkiye’deki jeotermal hedeflerinden bahseden Şentürk YEKDEM ve ısı mevzuatı konusundaki çalışmaları da değerlendirdi. Türkiye’deki jeotermal gelişimin devam etmesi gerektiğini söyledi ve teşvik mekanizmalarının önemini hatırlattı.

Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın Enerji Bakan’ı Fatih Dönmez’in mesajı ve başarı dileklerini ileterek konuşmasına başladı. Aydın konuşmasında 2002’den bu yana Türkiye’de yenilenebilir enerjinin ve jeotermal enerjinin gelişiminden söz etti. 2002’de 77 milyon ton eşdeğer petrol birincil enerji tüketimi varken 2020 yılı sonu itibariyle 147,2 milyon ton eşdeğer petrol birincil enerji tüketimine ulaşıldığını belirtti.

Kongre Salonu sunumlar, GT’21

“Birçok strateji aynı denklem içinde çözülmeye başlandı”

Aydın, ekonomik büyümeden dolayı oluşan enerji ihtiyacının karşılanması için Kamunun yerli-yenilenebilir enerji politikalarına önem verdiğini ve hatta bununla da yetinmeyip, gerekli ekipmanın yerli üretiminin de teşvik edildiğini, ekipmanda yerlilik oranının arttırıldığını ifade etti. Böylece yerli-yenilenebilir enerji kaynakları ve yerli sanayinin gelişimi birlikte sağlanmış oldu.

Genel Müdür Aydın, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerjide Avrupa’da 5. Dünyada 12. Sırada olduğunu Paris İklim Anlaşmasıyla birlikte bu kapasitenin geliştirilmesi ve ülke geneline yayılmasını hedeflediklerini belirten Aydın “Ne kadar geniş coğrafyada jeotermal ile buluşabilirsek o kadar kalkınmış olacağız” dedi ve Orta Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerde jeotermal enerjideki yüksek potansiyele dikkat çekti.

Açılış bölümünde yaptığı konuşmada Prof. Dr. Alper BABA Türkiye’nin hdirotermal potansiyelinin yanı sıra EGS potansiyeline vurgu yaptı ve sadece EGS’den 1600 MWe potansiyel bulunabileceğini ifade etti. Baba, 2019 yılında jeotermal enerjiden elektrik üretiminin dünya genelinde % 5 arttığını bu artışın % 32’sinin Türkiye’de gerçekleştirildiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından “Kamu Oturumunda” sektörün talepleri karar vericilerin huzurunda dile getirildi. Bu taleplerden şunlar:

  • Jeotermal sondajlarda kullanılan akaryakıtın ÖTV ve KDV’ den muaf tutulması
  • Arama ve sondaj dönemlerinde teşvik ve destek mekanizmalarının çeşitlendirilmesi
  • İzin süreçlerinde kolaylık sağlanması
  • JES’lerde TEİAŞ/TEDAŞ tarafından “Yük At” talimatının verilmemesi
  • YEKDEM tutarlarının güncellenmesi
  • Risk paylaşım mekanizması uygulamasının devam etmesi

Pandemi sürecinin zorluklarına rağmen başarılı bir şekilde tamamlanan etkinlik, sektörüm bileşenlerinin bir araya gelmesini sağladı. Bu başarılı etkinliği düzenleyen JESDER’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.