Haberler

Kablosuz sismik araştırma teknolojisi Cenevre jeotermal araştırması için nasıl kullanıldı?

WiNG kablosuz sismik sensörler (kaynak: YouTube ekran görüntüsü, Sercel)
Merve Uytun 5 Nis 2022

İsviçre'nin Cenevre kentinde yürütülen ve Avrupa'da türünün ilk örneği bir sismik araştırmada; kullanılan kablosuz düğüm teknolojisine dair çalışmalar, şirket tarafından hazırlanan bir videoda yayınladı.

2021’in sonlarında, İsviçre’nin Cenevre kentindeki kentsel alanda türünün ilk örneği bir sismik araştırmanın başarıyla tamamlandığını bildirmiştik. Araştırma için kullanılan kablosuz düğüm teknolojisinin arkasındaki şirket olan Sercel, çalışma alanının benzersiz zorluklarına rağmen çalışmanın nasıl yürütüldüğünü gösteren bir video yayınladı.

Sercel, yer altı araştırmalarında uzmanlığa ve sismik veri toplamada 60 yılı aşkın deneyime sahip, Fransa merkezli bir teknoloji şirketi. Şirket, kantonun ısıtma ve soğutma ihtiyaçları için bölgenin jeotermal potansiyelini geliştirmeyi amaçlayan GEothermies programı için İsviçre’nin Cenevre kentinde büyük ölçekli bir sismik araştırma yapmak üzere görevlendirildi. Proje, Cenevre Kantonu tarafından yönetiliyor ve Cenevre Sanayi Hizmetleri (SIG) tarafından finanse ediliyor ve uygulanıyor.

Zorlu bir kentsel çevre

Cenevre Kantonu’nda 180 kilometrekareden fazla bir alanda sismik bir araştırma yapıldı. Çalışma alanının benzersiz bir özelliği, son derece kentsel ve endüstriyel olmasıydı – Cenevre Havaalanı ve Cenevre Gölü’nün bir kısmı alan içindeydi. Bu, sismik sensörlerin yerleştirilmesini zorlaştırdı ve anketi sismik gürültüye karşı daha savunmasız hale getirdi.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için Sercel, WiNG kablosuz alım çözümünü kullandı. Bu sistem, 55.000 alıcı konumuna dağıtılan kablosuz düğüm sensörlerinden oluşuyordu. Sensörler gündüzleri yere kuruluyor ancak veri toplama geceleri bir düzine özel vibratörlü kamyon kullanılarak yapılıyor. Ertesi sabah, sensörler pillerini şarj etmek ve başka bir dağıtım turu için hazırlamak üzere alınıyor.

Gerçek zamanlı verilerle daha iyi kalite kontrolü

Sensörlerin düğümlü yapısı, daha küçük ekiplerle konuşlandırmayı daha kolay ve mümkün kıldı. Düğümler ayrıca verileri kablosuz olarak ileterek, onlarca kilometre öteden bile gerçek zamanlı veri izleme ve kalite kontrolüne olanak tanır. Ayrıca, veri toplamadan önce yayılmanın düzeltilebilmesi için eksik sensörlerin belirlenmesini de mümkün kıldı.

Ankete iki ay kala, SIG konsorsiyumu sismik araştırmadan elde edilen verilerin yüksek kalitede olduğunu zaten ifade etmişti.

Büyüklüğü ve karmaşıklığı temelinde, Cenevre’de yapılan sismik araştırma, Avrupa’da türünün ilk örneğiydi. Ayrıca, özellikle son derece zorlu çalışma alanlarında sismik araştırmalar için kablosuz düğüm teknolojisinin çok yönlülüğünü de gösterdi.

Cenevre Eyaletindeki GEothermies programı başkanı ve Jeotermal başkanı Nathalie Andenmatten Berthoud, “Cenevre’de henüz gerçekleştirilen çalışma, Cenevre deneyiminden yararlanabilecek İsviçre’nin diğer bölgelerine de fayda sağlayacak” diyor. Bir sonraki aşama, 2023 ve 2024’te Cenevre’de mükemmel bir şekilde hedeflenen yerlerde iki keşif kuyusunun açılmasını öngörüyor.

Sercel’in yayınladığı videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: ThinkGeoEnergy