Haberler

KAEÜ, jeotermal ile ısıtılan Ar-Ge sera projesini tanıttı

Ar-Ge sera projesi (kaynak: Ahi Evran Üniversitesi web sayfası)
Merve Uytun 9 Ağu 2021

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin (KAEÜ), tarım ve jeotermal alanda ürettiği projeler, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ‘den ziyarete gelen iş insanlarına tanıtıldı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin (KAEÜ), tarım ve jeotermal alanda ürettiği projeler, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ‘den ziyarete gelen iş insanlarına tanıtıldı.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya ve projede çalışan akademisyenler, YÖK’ün projesiyle seçildikleri pilot üniversite kapsamında jeotermal ve tarım alanında farklı çalışmaları hayata geçirdiklerini belirttiler. Karakaya, jeotermal ile ısıtılan Ar-Ge serasının da bunlardan biri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Vatan Karakaya konuya ilişkin şöyle konuştu: “Şu anda Ar-Ge seramızda yaptığımız çalışmaları sektöre tanıtma aşamasına geldik. Bu anlamda 1-2 yatırımcı 500 dekarlık bir serayla yatırım yapmaya başladı. Geçen sene Karakurt bölgesindeki 120 dekarlık alanda yapılan üretimde 7 bin ton domates ürettiler. Jeotermalin sera üretimindeki maliyet düşürücü tarafını bozkırda hayata geçirmiş olduk. Bu anlamda daha çok yatırımcı bekliyoruz. Kırşehir buna müsait bir bölge. Jeotermal serayı Antalya ile kıyasladığımızda neredeyse özellikle iklimlendirme ve ısıtma anlamında beşte bir maliyetle bu bölgede sera üretimi yapılabiliyor.”

Karakaya, koronavirüs salgınında gıda arzı sebebiyle oluşan taleplere ilişkin, YÖK’ün 15 üniversiteye merkez kurma hakkı vermesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı: ” Projemizi hazırladık. O projemiz de İleri Sera Teknolojileri Uygulama ve Ar-Ge Merkezi. Türkiye’de 3 üniversiteye verilen özel bir merkez. Bunlardan birisi de üniversitemiz. Bu projede örtü altı yetiştiriciliğindeki üretim, teknik ve metotlarla ilgili çalışmaları yapıp, finansmanını devletten almak kaydıyla yeni Ar-Ge ve Ur-Ge’ler ortaya koyup bunu da sektörle ve yatırımcıyla buluşturma hedefimiz var. Yakın zamanda faaliyete geçeceğiz.”

MÜSİAD, jeotermal ile ısıtılan seracılık faaliyetlerinin gelecek için önemli arz ettiğini ve bu çalışmalarda üniversite ile iş birliği protokolü yaparak çalışabileceklerini belirtti.

Kaynak: HABERLER.COM