Haberler

Kaishan, Bottle Rock jeotermal santrali için satın alma ve kiralama sözleşmesi imzaladı

Cobb Mountain, California'daki Bottle Rock Power jeotermal enerji santrali (kaynak: Bottle Rock Power)
Merve Uytun 19 Eki 2022

Kaishan Group, yan kuruluşu Mayacma Geothermal aracılığıyla, Kaliforniya Geysers'daki Bottle Rock jeotermal santralinin operasyonlarını ve geliştirilmesini üstlenecek.

Open Mountain Energy, LLC ve Mayacma Geothermal (Mayacma) iştirakleri aracılığıyla Çinli Kaishan Group Co. Ltd (Kaishan), LLC, Kaliforniya, Geysers’deki Bottle Rock jeotermal santralinin geliştirilmesini üstlenecek.

Kiralama ve Satın Alma Sözleşmeleri ile Mayacma, proje alanındaki konvansiyonel jeotermal kuyu sahalarını satın alıyor ve satıcının jeotermal varlıklarını ve tesislerini kiralıyor. Mayacma ayrıca gelecekteki elektrik üretimine dayalı telif ücreti ödeyecek.

Bottle Rock jeotermal santrali Lake County, Kaliforniya’da bulunuyor ve Geysers olarak bilinen Jeotermal Kaynak Alanı içindedir. Başlangıçta, 55 MW kuru buhar jeotermal santrali olarak inşa edildi. 2015 yılında Bottle Rock Power, AltaRock Energy’nin sahibi olduğu ve işlettiği bir temiz enerji portföyü olan Baseload Clean Energy Partners (BCEP) tarafından satın alındı.

Kaynak alanına şarj olmaması nedeniyle, Bottle Rock jeotermal santralinde karşılaşılan operasyonel zorluklar olmuştur. Bunlar, tesisin Nisan 2015’te kapatılması ve bekleme moduna alınmasıyla sonuçlandı. Tesis o zamandan beri faaliyet göstermiyor.

Dümende yeni bir operatörle, şimdi projenin yeniden geliştirilmesi için yeni planlar var. Bunlar, yeni bir buhar-ORC enerji santralinin kurulmasını ve buhar kondensinin rezervuara %100 yeniden enjekte edilmesini sağlamak için soğutma kulelerinin değiştirilmesini içerir – kaynağın uzun vadeli sürdürülebilirliğini amaçlayan bir strateji. Santral ve kaynak hakkındaki geçmiş verilerin değerlendirilmesi, yeni santralin mevcut kuyu sahasından yaklaşık 7,5 MW kapasiteyi destekleyebileceğini göstermektedir.

Mayacma, Aralık 2023 hedef COD ile ayrıntılı bir proje programı geliştirdi. Şirket ayrıca potansiyel bir ortakla uzun vadeli bir PPA için müzakerelerin ileri aşamalarındadır. Mayacma, yeni yatırımın Yatırım Vergi Kredisi için uygun olacağını da öngörüyor.

Bottle Rock jeotermal santrali, Kaishan’ın California’daki ilk jeotermal projesi ve ABD’deki dördüncü genel jeotermal projesi olacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy