Haberler

Kaliforniya, Salton Sea jeotermal santrallerine iletimi yeniden sağlıyor

Fırtınadan sonra iletim hattı direkleri çöktü, Eylül 2021 (kaynak: IID)
Merve Uytun 13 Eyl 2021

Kaliforniya Salton Sea' deki bir fırtınanın ardından, yerel ekipler, yaklaşık 10 jeotermal enerji santralini etkileyen hasarları onarmak için aralıksız çalışıyor.

31 Ağustos 2021’deki bir fırtınanın ardından, Kaliforniya’daki Salton Denizi yakınlarındaki jeotermal enerji santrallerine iletim elektrik direkleri hasar gördü. Sonuç, bölgedeki 10 jeotermal santral de dahil olmak üzere Imperial Vadisi boyunca iletim hatlarının kaybı oldu. Bitkiler, fırtına bölgeye çarptığından beri atıl durumdaydı. Konuyla ilgili yerel haberler Holtville Tribune‘de yayınlandı.

Yerel kamu hizmeti Imperial Irrigation District (IID) hasarı tahmin ediyor ve iletim hatlarını onarmak için yerel ekiplerle birlikte çalışıyor, 100’e kadar direğin etkilendiği belirtiliyor.

IID ekipleri 100’ün üzerinde devrilen elektrik direğindeki hasarı tespit etmek ve onarmak için aralıksız çalışıyor ve bu çabalara yardımcı olmak için dış kuruluşlardan ve sözleşmeli ekiplerden ek yardım talep etti. Altyapı onarımları birkaç gün sürecek olsa da, Imperial County’deki tüm müşterilere elektrik hizmeti yeniden sağlandı.

Bu çalışma Pazartesi gecesi doğu Coachella Vadisi’ndeki North Shore ‘da 33 elektrik direğini deviren büyük fırtınadan sadece bir gün sonra yapıldı. North Shore bölgesinde restorasyon çalışmaları devam ederken, 660 müşteri elektriksiz kaldı. Bölge, üç gün içinde beklenen tam restorasyonla bu müşterilerin bazılarını mümkün olan en kısa sürede tekrar çevrimiçi hale getirmek için çalışmaya devam ediyor.

Her ikisi de zorlu hava koşullarında çalışan Irby Construction’ın yardım ettiği 12 hat inşaat ekibi de dahil olmak üzere yaklaşık 80 personel her iki restorasyon çalışmasında da çalışıyor.

IID Enerji Müdürü Marilyn Del Bosque Gilbert, “Arka arkaya fırtınalar söz konusu olduğunda IID, gücü mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde tekrar açmak için elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi. “Hem Coachella’yı hem de İmparatorluk Vadilerini etkileyen kapsamlı hasar ile koordinasyon çok önemlidir. Her bölgenin özel ihtiyaçlarını karşılamak için hem Riverside County hem de Imperial County ile yakın bir şekilde çalışıyoruz ve onlara destekleri için teşekkür ediyoruz. Ayrıca, ekiplerimiz herkes için ışıkları tekrar yakmak için gece gündüz çalışırken, müşterilerimizin sabrını da takdir ediyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy