Haberler

Kanada, Alberta jeotermal projesi için federal fon sağlayacak

Hinton Şehri, Alberta, Kanada (kaynak: flickr/ Dean Lack, RPAP, creative commons)
Merve Uytun 22 Haz 2022

Uzun vadeli enerji geçiş hedeflerine ulaşma çalışmalarının bir parçası olarak, Kanada Hükümeti Hinton Alberta'da bir jeotermal projeye yatırım yapıyor.

Kanada Hükümeti, Hinton Alberta topluluğundaki Latitude 53 jeotermal enerji projesinde, bir ön mühendislik tasarımı (FEED) çalışması yürütmek üzere Novus Earth’e 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu.

Latitude 53 Projesi için sağlanan fon, Novus Earth’ün jeotermal kaynağı keşfetmeye devam etmesine yardımcı olacak ve projeyi ilerletmek için kritik kaynaklar sağlayacaktır. Spesifik olarak, fonlar, teknik fizibilite ve FEED çalışmaları yoluyla ve ayrıca projenin başarısı için gerekli olan topluluk katılımını ve vasıflı eğitim girişimlerini destekleyerek projenin riskten arındırılmasına yardımcı olacaktır.

Bu proje için federal finansman, Natural Resources Canada’nın akıllı yenilenebilir enerji ve elektrik şebekesi modernizasyon projelerine destek sağlayan dört yıllık, 964 milyon dolarlık bir program olan Akıllı Yenilenebilir Enerji ve Elektrifikasyon Yolları (SREP’ler) programı tarafından sağlanmaktadır. Bu program, Bu program, Kanada’nın 2050 yılına kadar net sıfır ekonomiye devam eden geçişini ve yüzde 100 net sıfır emisyon elde etme taahhüdünü desteklerken, temel şebeke hizmetlerini sağlayacak yenilenebilir enerji kapasitesinin artmasını sağlayarak sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Novus Earth ve Mitacs Ulusal Araştırma Organizasyonu da projeye katkıda bulunuyor ve toplam yatırımı yaklaşık 6,6 milyon dolara getiriyor.

Kanada Hükümeti, akıllı yenilenebilir enerji dağıtımını ilerletme ve temiz enerji geçişini destekleme taahhüdünün bir parçası olarak stratejik yatırımlar ve yenilikçi ortaklıklar yapıyor. Jeotermal enerji, Kanada’nın iddialı iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak temiz ve yenilenebilir bir enerji türüdür.

Kaynak: ThinkGeoEnergy