Haberler

Kanada Alberta’da geleneksel jeotermal ısı ve enerji projesi devlet finansmanını güvence altına aldı

Greenview, Alberta, Kanada'daTerrapin Geothermics etkinliği (kaynak: Terrapin Geo)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

Kanada hükümeti, Kanada Alberta'da ilk geleneksel jeotermal proje için 18.4 milyon ABD doları tutarında fon sağladığını açıkladı. Planlanan 5 MW'lık santral, Alberta eyaletindeki Greenview topluluğuna ısı ve güç sağlayacak.

Kanada Hükümeti, Alberta’da çığır açıcı yenilenebilir enerji gelişimi için 25.45 milyon dolar (yaklaşık 18.4 milyon dolar) fon sağlayacağını açıkladı. Terrapin Geothermics tarafından Greenview Belediye Bölgesi ve PCL İnşaat ile ortaklaşa yürütülen proje, 5 MW temiz, güvenilir elektrik ve ısı üretmek için jeotermal enerji kullanacak. Tesis, Alberta’nın ilk büyük ölçekli jeotermal elektrik santrali olacak.

Terrapin Jeotermi Başkanı Sean Collins, “Bu noktaya kadar, bu proje bir fikirdi” diyor. “Bu finansman onu gerçeğe dönüştürüyor. Federal hükümeti Alberta’nın yenilenebilir enerji sektörünü ileriye taşımak adına kurulan ortaklıkları için alkışlıyoruz.” dedi.

Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Amarjeet Sohi, fon taahhütlerini duyurmak için Terrapin Geothermics ve PCL Construction’a katılarak şu açıklamada bulundu:

“Greenview Jeotermal Enerji Projesi, Alberta’nın elektrik şebekesine temiz, yenilenebilir enerji sağlayacak. Kanada, elektrik sektöründen kaynaklanan emisyonları azaltma konusundaki taahhütlerini yerine getirmeyi taahhüt ediyor ve bunun gibi projeler, gelecek nesil yenilikçi teknolojiler ve sistemler için bir temel oluşturuyor.” dedi.

Jeotermal enerjiden faydalanmak, kömür, doğal gaz, rüzgar veya güneş ışığı olmadan elektrik üretme yöntemidir. Yeryüzünün derinliklerinden termal enerji ile ısıtılan ve yerin 2000 metrenin altındaki doğal rezervuarlardan gelen tuzlu su kullanan jeneratörlere güç sağlar. Termal enerji akışkandan çıkarılıp elektriğe dönüştürüldüğünde veya ısıtma için kullanıldığında, akışkan tekrar ısınacağı yerde yeraltına geri döner. Terrapin’in jeotermal enerji santrali, sıfır karbon emisyonu ve minimum yakıt maliyeti ile 7/24 çalışan yenilenebilir enerji üretecek.

Terrapin Geothermics’in Jeolog Uzmanı Dr. Catherine Hickson, “Kanada’nın batı eyaletlerinde, büyük hidrokarbon rezervlerine ek olarak, yüzeyin altında büyük miktarda sıcak su kaynakları var” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu sıcak suyun evlerin ve sanayinin ısıtılması ve güçlendirilmesi için kullanılması, diğer kullanımlar için gerekli hidrokarbonlardan tasarruf sağlıyor.”

Terrapin Jeotermi Başkanı Sean Collins, açıklamalara şu sözleri ile katıldı: “Alberta No.1 Jeotermal projesi, ülkemiz ve ilimiz için büyük ölçekli enerji geliştirme konusundaki becerilerimizi ve uzmanlığımızı göstermede harika bir fırsat. Terrapin, Alberta’daki geleneksel jeotermal endüstrisine öncülük etmek ve farklı bir enerji türü sunmak için inşaat ve sondaj sektörlerimizle ortaklık yapmaktan büyük heyecan duymaktadır. Ayağımızın altındaki jeotermal ısı, ekonomik olarak açıldığında Kanada’da yepyeni bir büyüme endüstrisi sunan eşsiz, değerli ve zorlu bir kaynaktır. Bunun gibi projeler çeşitlendirme yeteneğimizi ve Kanada’nın enerji sektöründeki yetkinliğini göstermektedir.”

COO Roger Keglowitsch, “Terrapin ile Alberta’da yenilenebilir bir güç çözümünde ortaklaşa çalışmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Alberta 1 numaralı proje, Greenview Belediyesi Bölgesinde planlanan bir sanayi parkı olan Tri-Municipal Industrial Partnership’e jeotermal ısı ve enerji sağlayacak. Terrapin, bunun Alberta’nın sanayi merkezi ve Alberta’nın enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak birçok jeotermal tesisin ilki olacağını umuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy