Haberler

Kanada, Alberta’da Jeotermal karbon yakalama işbirliği

Kanada, Alberta No.1 projesinde sıcaklık kaydı çalışması (kaynak: Alberta No.1)
Merve Uytun 13 Kas 2021

Kanada'daki araştırma, karbon tutma için jeotermal kuyu kullanmanın fizibilitesini araştırmayı ve böylece projeyi karbon negatif hale getirmeyi amaçlıyor.

1 Nolu Jeotermal (Alberta No. 1) ve Alberta Üniversitesi (U of A) tarafından jeotermal enerji üretiminin karbon tutma ile kombinasyonunu incelemek için bir araştırma ortaklığı başlatıldı. Bu araştırma, geleneksel jeotermal enerjinin ekonomik ve çevresel faydalarını daha da artırabilir.

Proje, Alberta Üniversitesi’nde ve Grande Prairie’nin güneyindeki Alberta No. 1 proje sahasında gerçekleştirilecektir. Araştırma, jeotermal sulara tekrar yeraltına enjekte edilmeden önce karbonun birlikte enjekte edilmesinin fizibilitesini araştıracak. Bu, jeotermal kuyuların sondajına değer katar ve projeyi sadece karbon sıfır değil, aynı zamanda karbon negatif yapabilir.

Daha önce Alberta No. 1’in Grande Prairie’nin güneyindeki proje sahasında SECURE ENERGY’ye ait bir kuyuda kuyu içi sıcaklığın 118° C olduğunu doğruladığını bildirmiştik. Değerlendirmeye göre, bu sıcaklık jeotermal kaynaklardan güç üretmek için yeterlidir. Bu araştırma ile Alberta No. 1, proje sahası için ek fırsatlar araştırıyor.

Alberta No. 1’in CEO’su Dr Catherine Hickson, “Bu araştırmanın, Alberta’da üretilen karbon azaltma çözümlerinin yaratılmasını yönlendiren bir katalizör olacağına inanıyoruz” diyor.

İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde profesör olan Dr Rick Chalaturnyk, “Jeotermal, son derece verimli, temiz, yenilenebilir bir enerji üretimi kaynağı olarak görülüyor” diyor. “Alberta’nın bu köşesi, araştırmacıların karbon tutma olanakları hakkında çok az bilgiye sahip olduğu ve karbon yayan endüstrilere karbon tutma kapasitesinin genişletilmesinin, Alberta’nın karbon azaltma hedeflerine ulaşması için gerekli kritik bir unsur olduğu yerlerden biri. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy