Haberler

Kanada, BC’de Lakelse Gölü’nde, jeotermal projesnin keşif aşaması tamamlandı

Kanada, Britanya Kolombiyası, Lakelse Gölü (kaynak: flickr / Ryan McGilchrist, creative commons)
Cannur Bozkurt 21 Haz 2020

Yerel kalkınma şirketi ve geliştiricisi Borealis GeoPower'ın ortaklığı olan Kitselas Geothermal Inc., Kanada, Lakelse Gölü'ndeki jeotermal projesi için başarılı keşif raporu sonrası fon arayışına girdi.

Yerel olarak bildirildiği üzere, Kitselas Geothermal Inc.’in jeotermal projesi büyük bir kilometre taşını geçerek, bölgenin jeotermal kaynak keşfini gerçekleştirdi.  Şirket artık hükümet kaynaklarından daha fazla fon arıyor.

Şirket Kitselas Development Corporation ve geliştirici Borealis GeoPower arasında ortaklık yapısına sahiptir.

Lakelse Gölü yakınlarındaki jeotermal sıcak noktaların ön fizibilite çalışmaları 2014 yılında gerçekleştirildi. 2018’de, şirket tarafından British Columbia (BC), Kanada’nın yerel şehir meclisi tarafından rapor edildiği üzere, arama sondajı başarıyla ilerledi.

Geliştirici şimdi federal ve eyalet finansmanı kampanyası için destek arıyor.

Şirket, üçü başarılı olan dört arama kuyusu açmıştır. Sondaj, Mount Layton Kaplıcaları’ndan gölün karşısındaki Lakelse Gölü’nde gerçekleştirilmiştir. Sondaj sonuçları, derin rezervuarda akışkanın en az 150 santigrat derece olduğunu göstermektedir.

Thompson, Kiteseas Geothermal Inc.’in çalışmalarını takip eden sondaj programının, bu ısı enerjisini çeşitli kullanımlar için kullanabilecek üretim kuyuları olacağını bildirdi.

Projenin planları sadece elektrik üretimi kapsamıyor. Kaynak, Belediye meclisinin de desteği ile, aynı zamanda belediyedeki bir sanayi geliştirme parkı için ısı üretecek.

Konuya ilişkin daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy