Haberler

Kanada hükümeti, Eavor Technologies jeotermal pilot projesi için fon sağladı

Eavor, şirket web sitesi (ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 26 Nis 2019

Kanada Hükümeti, Eavor Technologies, Precision Drilling, Shell New Energies ve diğer bir çok önemli ortak ile gerçekleştirilen çalışma olan jeotermal teknoloji tanıtım tesisinin inşası için 5,1 milyon ABD Doları (6,7 milyon CAD) tutarında fon sağladığını açıkladı.

Dün yapılan bir duyuruda, Kanada Hükümeti, Kanada’daki Eavor Technologies’in pilot çalışma projesi için “çevreyi koruma ve ekonomiyi büyütme çabalarını bir araya getirerek Kanadalılar için iyi, orta sınıf işler ve daha fazla fırsat yaratma” çabalarının bir parçası olduğunu açıklamasını yaptı.

Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Amarjeet Sohi, Eavor Technologies Inc.’in yeni nesil jeotermal mühendisliği konusundaki yeni yaklaşımını desteklemek için federal fonlamada 6,7 ​​milyon kanada doları (yaklaşık 5,1 milyon USD) kaynak ayırdıklarını açıkladı.

Daha temiz bir enerji geleceği yaratmaya adanmış Calgary merkezli bir şirket olan Eavor Technologies Inc., dünyanın doğal ısısını kullanarak yenilenebilir enerji yaratacak kapalı döngülü bir jeotermal sistem için yenilikçi bir prototip geliştiriyor.

Natural Resources Canada’nın Temiz Büyüme Programı ve Sürdürülebilir Kalkınma Teknolojisi Kanada tarafından sağlanan federal fon, bu teknoloji için Rocky Mountain House, Alberta yakınında bir tanıtım tesisi -Eavor-Lite- inşa edecek. Eavor-Lite’ın başarılı bir şekilde uygulanması belirlenmiş ticari fırsatların kilidini açacak ve tesis bu eşsiz teknoloji için devam eden araştırma ve geliştirmeyi destekleyecektir.

Kanada’nın ulusal enerji diyaloğu, Generation Energy, Kanadalılar, güvenilir ve uygun fiyatlı temiz enerji çözümlerinin lüks olmadığını, Kanada’nın düşük karbonlu geleceği için bir zorunluluk olduğunu açıkça belirtti. “İş yaratan temiz yatırım girişimlerini desteklemeye, yatırım ve endüstri rekabetçiliğini desteklemeye, temiz geleceğimizi ilerletmeye ve küresel iklim değişikliği hedeflerimizi gerçekleştirmeye yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Amarjeet Sohi, “Bu yenilikçi proje, daha temiz enerji formları tedarik etmek için petrol ve gaz sektöründen uzmanlık kazanabileceğimizi ve transfer edebileceğimizi ve Kanada için potansiyel yeni ihracat pazarlarına yol açabileceğimizi gösteriyor. Kanada Hükümeti, yeni temiz enerji teknolojileri geliştirmek, iklim hedeflerimizi gerçekleştirmek ve herkese fayda sağlayan ekonomik büyüme yaratmak için araştırma ve inovasyona akıllı yatırımlar yapmaya devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

Kanada Yenilik, Bilim ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Navdeep Bains ise düşüncelerini şu sözleri ile paylaştı: “Eavor Technologies Inc. tarafından geliştirilen projeler gibi inovatif projeler, güçlü bir ekonominin ve temiz bir çevrenin nasıl el ele geçtiğini gösteriyor. Bugünün yatırımı, yalnızca gelecek nesil jeotermal mühendisliğin geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda enerji endüstrisinde iş yaratmaya ve sürdürmeye de yardımcı olacak.”

Eavor Technologies Inc. CEO’su John Redfern, “Bu yaz Alberta’da tanıtım tesisinin inşasını ve tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Teknolojimizin ve çözümümüzün gösterilmesi, Eavor’un evdeki ve dünyadaki halihazırda tanımlanmış ticari fırsatlarını ortaya çıkarmak için gereken doğrulamayı sağlayacak. ” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınma Teknolojisi Kanada Başkanı ve CEO’su (SDTC) Leah Lawrence ise “Eavor, binlerce eve talep üzerine yeşil elektrik ve ısı üretebilecek rekabetçi bir jeotermal çözüm geliştiriyor. SDTC’nin Eavor gibi şirketlere yaptığı yatırımlar, Kanada’da dünya çapında kabul edilecek yeni çevre teknolojilerinin geliştirilmesine yardımcı oluyor. ” açıklamasını yaptı.

Shell New Energies Jeotermal Odak Lideri Malcolm Ross, konuya ilişkin şöyle konuştu, “Jeotermal enerjideki bir sonraki atılımı araştırırken, Shell’de jeotermal enerjiyi geride tutan şeyin ilk on listesine girdik. Eavor-Loop ™ ‘un ve benzersiz iletken sadece kapalı devre tasarımının bu kaygıların çoğuna hitap etme potansiyeline sahip olduğunu kabul ettik. Bu yüzden Eavor ve onların Eavor-Lite ™ tanıtım projesini destekliyoruz. ”

Konuya ilişkin özet

  • Eavor’un yıkıcı yeni çözümü Eavor-Loop, dünyanın ilk gerçekten ölçeklendirilebilir yeşil bazeload güc üretim biçimi olacak. Eavor, geleneksel jeotermal çözümlerin genişlemesini engelleyen konuların çoğunu hafifleterek veya ortadan kaldırarak bunu başarmayı hedeflemekte.
  • Proje ortakları: Precision Sondaj, Shell New Energies, Shear Fluids,Alberta Üniversitesi; Codeco-Vanoco Mühendisliği , Toronto Üniversitesi; Rangeland Engineering, Certus Oil and Gas, Enlighten Geoscience Ltd., Petrel Robertson Danışmanlığı, ve GLJ .
  • Kanada Sürdürülebilir Kalkınma Teknolojisi (SDTC), Kanada Hükümeti tarafından sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve iklim değişikliği, hava kalitesi ve temiz su ve toprak ile ilgili sorunları ele almak için yeni teknolojiler geliştiren ve gösteren projeleri desteklemek için oluşturulmuş bir kuruluştur. SDTC, yenilikçi teknolojiler sayesinde, kaliteli işler yaratarak, ekonomik büyümeyi teşvik ederek ve çevreyi koruyarak Kanada’ya olumlu katkıda bulunan Kanadalı şirketlere yatırım yapmaktadır.
  • Kanada’nın Doğal Kaynaklar Temiz Büyüme Programı (CGP), 155 milyon dolarlık bir yatırım fonudur ve ortaya çıkan temiz teknolojilerin ticari hazır olma yolunda ilerlemesine yardımcı olur, böylece doğal kaynak operasyonları hava, toprak ve su üzerindeki etkilerini daha da azaltabilir ve rekabet edebilirliği artırabilir ve iş yaratabilir.
  • Kanada yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik üretiminin yüzde 66’sı ile yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi ve kullanımında dünya lideridir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy