Haberler

Kanada Hükümeti, Yukon’da jeotermal keşif için finansman sağlıyor

Haines Junction, Yukon, Kanada (kaynak: flickr / Gustavo Jeronimo, creative commons)
Merve Uytun 10 Mar 2021

Kanada federal hükümeti, Yukon'daki jeotermal araştırmalar için fon sağlıyor. Para, gradyan kuyuların sondajı ve keşif çalışmaları için ayrıldı.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus O’Regan Jr. adına Yukon Parlamento Üyesi Larry Bagnell, Yukon Hükümeti’nin şu anda dizelden güç alan topluluklar için uzun vadeli yenilenebilir enerji kaynağı olarak jeotermal enerjinin potansiyelini araştırmak adına, 2 milyon C $ ‘lık bir fon sağladığını açıkladı.

Proje, Kanada’da jeotermal enerji gelişimine yatırımları teşvik etmek amacıyla proje faaliyetlerinin planlanması ve teslimi için, Kluane First Nation, Liard First Nation ve Teslin Tlingit Konseyi ile, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde edilmesine yardımcı olacak.

Yukon Jeolojik Araştırması liderliğindeki bu bölgesel değerlendirme, erken bulguların güçlü jeotermal potansiyel gösterdiği Burwash Landing’in Kluane First Nation topluluğu yakınlarındaki Denali Fayı boyunca en az iki gradyan kuyunun açılması için finansman sağlayacaktır. Ayrıca, gradyan kuyularının gelecek sondajlar için uygun yerlerin belirlenmesinde, iki ek fay (Tintina ve Teslin) boyunca yapılacak keşif çalışmalarını destekleyecektir.

Finansman, Natural Resources Canada’nın Elektrik sektörlerinden kaynaklanan emisyonları azaltmaya çalışırken iller ve bölgeler için ticari olarak uygun yenilenebilir enerji kaynakları portföyünü genişletmek için 200 milyon dolarlık bir program olan Gelişen Yenilenebilir Enerji Programından geliyor. Söz konusu finansman ayrıca, Kanada’nın toplu taşıma projeleri, yeşil altyapı, sosyal altyapı, ticaret ve ulaşım yolları ve ülkenin kırsal ve kuzey topluluklarına yönelik 180 milyar dolardan fazla Kanada Yatırım Altyapısı Programının bir parçasıdır.

Ülkenin güçlendirilmiş iklim planı olan Sağlıklı Bir Çevre ve Sağlıklı Ekonomi’de belirtildiği gibi, Kanada’yı temiz enerji alanında dünya lideri yapmak en önemli önceliktir. Hükümet, kıyıdan kıyıya yayılan enerji üretiminin arzını artıran yenilenebilir enerji projelerini ilerletmeye devam edecektir.

Kanada’nın Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus O’Regan Jr.; “Jeotermal, kuzeydeki ve uzak toplulukların daha az mazot ve bu yeni temiz enerji teknolojisinden daha fazlasını kullanmasına yardımcı olacak. 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmak için Yukon ve First Nations ile birlikte çalışıyoruz,” dedi.

Yukon Parlamento Üyesi Larry Bagnell ise konuya ilişkin şöyle konuştu: “Bu proje, Yukon ve Kanada’daki jeotermal kaynakların anlaşılmasına yardımcı olacak. Kanada Hükümeti, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmemize yardımcı olacak bu kaynakları başarıyla geliştirmek için iller ve bölgeler ile birlikte çalışmaya devam edecek.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy