Haberler

Kanada jeotermal araştırma merkezi 3 milyon dolar fon aldı

Calgary Üniversitesi, Kanada (kaynak: Sharon Hahn Darlin, CC BY 2.0, Wikimedia Commons aracılığıyla)
Merve Uytun 24 Nis 2023

Kanada, Calgary'deki Energi Simülasyon Merkezi'nin Jeotermal enerji araştırması, 3 milyon dolarlık bir fon desteği aldı.

Kanada, Calgary Üniversitesi’ndeki Schulich Mühendislik Okulu’ndaki Jeotermal Sistemler Araştırması için Energi Simülasyon Merkezi, jeotermal sistemler için ısı yakalama süreçlerini anlamaya ve iyileştirmeye odaklanan dört yıllık, 3 milyon dolarlık bir proje için fon aldı.

Finansman, Ashaw Energy, ConocoPhillips, KALiNA Distributed Power, Suncor, Telsec ve Terrador Energy ile işbirliği içinde Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi (NSERC) ve Mitacs’tan ve Alberta Energy Regulator, Alberta Geological Survey ve Kanada Jeolojik Araştırması ile ortaklıktan geliyor.

Projeden sorumluları Dr Apostolos Kantazs, Dr Roman Shor ve Dr Steven Bryant dır. Dr Shor, “Jeotermal enerji gerçekten disiplinler arası bir enerji kaynağıdır ve şu anda bir teknoloji sağlayıcısı, bir mülk geliştiricisi, bir jeotermal şirketi ve petrol ve gaz şirketlerini içeren bu ortaklık, jeotermali bir sonraki seviyeye taşımayı vaat ediyor” dedi.

Proje, düşük dereceli termal enerji kaynaklarından enerji elde etmede kullanılan bir teknoloji olan KALiNA Cycle’ın geliştiricisi KALiNA Distributed Power ile başlatıldı. KALiNA İcra Direktörü Ross, “Alberta’daki mevcut endüstriyel atık ısının muazzam kaynaklarını kullanmanın ve onu değerli sıfır emisyonlu enerjiye dönüştürmenin yenilikçi yollarını bulmak için Calgary Üniversitesi Kimya ve Petrol Mühendisliği Bölümü ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” diyor MacLachlan.

Jeotermal Sistem Araştırmaları için Energi Simülasyon Merkezi, daha geniş jeotermal sistemler alanında yeni projeleri desteklemek, genişletmek ve geliştirmek için Kanada merkezli kar amacı gütmeyen Energi Simulation tarafından 2022’de kuruldu.

Spesifik araştırma projesi, jeotermal sistemlerin verimliliğini artırırken endüstriyel süreçlerden kaynaklanan atık ısı emisyonlarını azaltmaya odaklanıyor. Projenin birincil araştırmacısı Dr Kantzas, “Bir şeyin soğutulması gerektiğinde, doğası gereği bir atık ısı kaynağı oluşturur ve birçok endüstriyel uygulamada, bu ısı tipik olarak bir fan veya soğutucu ile bir ısı eşanjörüne gider. Bu ısıyı yakalamak, geleneksel jeotermal sistemlerde ısının nasıl yakalanıp kullanıldığına benzer, ancak yeni ve yenilikçi bir şekilde” diyor.

Proje ekibi ayrıca halkın jeotermal enerji algısını ve nasıl çalıştığını iyileştirmeye yardımcı olmayı hedefliyor. Shor, “Proje geliştirmeyi kolaylaştırmak için düzenleyiciler, politika yapıcılar ve endüstri geliştiricileri arasındaki diyaloğu geliştirmeyi umuyoruz ve şimdiden bazı iyi ilerlemeler kaydettik” diyor. Bu, endüstri ortaklarıyla geliştirilen pilot ve demonstrasyon projeleri aracılığıyla yapılacaktır.

Araştırma ekibi halihazırda Calgary Şehri ve Banff, Canmore ve Bighorn Belediye Bölgesi dahil olmak üzere Güney Alberta çevresindeki diğer topluluklarla, aksi takdirde boşa gidecek olan termal enerjinin potansiyeli hakkında eğitim vermeye yardımcı oluyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy