Haberler

Kanada Temiz Teknoloji Vergi Kredisi jeotermal enerjiyi içerecek şekilde genişliyor

Ottawa, Kanada (kaynak: abdallah / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 6 Nis 2023

Kanada'nın 2023 Federal Bütçesi, Temiz Teknoloji Vergi Kredisinin kapsamını jeotermal enerji projeleri için sermaye ve üretim maliyetlerini kapsayacak şekilde genişletti.

Kanada 2023 Federal Bütçesi, jeotermal sistemlere mali teşvikler sağlamak için Temiz Teknoloji Vergi Kredisinin genişletilmesini önermektedir. Bu, Kanada’nın temiz teknoloji sektörünün büyümesini daha da desteklemekte ve daha önce 2022 Sonbahar Ekonomik Bildirisi’nde (FES) sunulan temiz enerjiye verilen desteği artırmaktadır.

Bu önlemler, Kanada’nın sera gazı emisyonu azaltma hedeflerini tutturmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Enflasyon Azaltma Yasasındaki (IRA) temiz teknoloji teşviklerine bir yanıttır.

Temiz Teknoloji Vergi Kredisi

Bu öneri ile jeotermal projeler, Clean Tech Vergi Kredisi tarafından sağlanan vergi teşviklerinden yararlanabilecek. Bu, Sınıf 43.1’deki yatırımların sermaye maliyetinin %30’una eşit vergi teşvikleri ile ilgilidir. Buna boru tesisatı, ısı pompaları, ısı eşanjörleri, buhar ayırıcılar ve elektrik üretim ekipmanı dahildir. Ancak, petrol, gaz veya diğer fosil yakıtları birlikte üretecek jeotermal projelerde kullanılan ekipmanlar uygun değildir.

2023 Bütçesi ayrıca Temiz Teknoloji Vergi Kredisi için aşamalı olarak kaldırma programını uzatmayı teklif ediyor, böylece 2033 yılına kadar kullanıma hazır hale gelecek projeler %30 vergi kredisi alırken, 2034 yılına kadar faaliyete geçen projeler daha düşük vergiye sahip olacak. %15 kredi. İşçilik gereklilikleri karşılanmazsa Temiz Teknoloji Vergi Kredisi de %20’ye düşürülebilir. Bu, karşılık gelen proje işçiliği ve toplu iş sözleşmeleri tarafından belirlenen geçerli ücret rakamlarına uygun olarak işgücü için adil ödeme sağlar.

Temiz Teknoloji Üretim Vergi Kredisi

2023 Bütçesindeki yeni bir vergi teşviki, Temiz Teknoloji İmalat Vergi Kredisidir. Bu, temiz teknoloji üretimi ve işlemesi ile kritik mineral çıkarma ve işleme için kullanılan bazı amortismana tabi mülkün sermaye maliyetinin %30’una karşılık gelir.

Bu, jeotermal için yenilenebilir enerji ekipmanı üretimi ve ayrıca lityum, kobalt, nikel, grafit, bakır ve nadir toprak elementleri dahil olmak üzere temiz teknoloji tedarik zincirleri için gerekli olan altı kritik mineralin çıkarılması ve belirli işleme faaliyetleri için geçerlidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy