Haberler

Kanada, Whitby’de büyük ölçekli jeotermal ısıtma çalışması

Whitby Yüzüncü Yıl Binası, Ontario, Kanada (kaynak: Rick Harris / fiske, Creative Commons)
Merve Uytun 1 Ağu 2022

Kanada, Ontario'daki Whitby kasabası, büyük ölçekli bir jeotermal bölgesel ısıtma projesi için bir fizibilite çalışması yürütmek üzere Yeşil Belediye Fonu'na yatırım yapıyor.

Kanada, Ontario’daki Whitby kasabası, büyük ölçekli bir jeotermal bölgesel ısıtma projesi için bir fizibilite çalışması yürütmek için Yeşil Belediye Fonu aracılığıyla 44.250 dolarlık bir yatırım ayırıyor. Bu, Whitby Ryan Turnbull için Parlamento Üyesi tarafından açıklandı.

Bu çabada Kanada Hükümeti’ne de katılmak, Kanada Belediyeler Federasyonu’dur (FCM). Duyuru, Doğal Kaynaklar Bakanı Sn. Jonathan Wilkinson ve FCM Başkanı Taneen Rudyk.

Fizibilite çalışması, Whitby kasabasına bir jeotermal bölgesel ısıtma sistemi kurmanın ekonomik ve çevresel etkilerini ve böyle bir çabadan beklenen zorlukları değerlendirecektir. Bu çalışmadan öğrenilenler, gelecekte başka büyük ölçekli sürdürülebilirlik projelerinin geliştirilmesine de yardımcı olacaktır.

Wilkinson  “Jeotermal ısıtma, emisyonları azaltırken Kanadalılara temiz enerji sağlıyor. Hükümetimiz, Whitby’de büyük ölçekli bir jeotermal bölgesel ısıtma projesini sürdürmek için bu yenilikçi çalışmayı desteklemekten memnuniyet duymaktadır. Bu yatırım, maliyetleri düşürürken, iklim değişikliğiyle mücadelede Ontarioluları ve Kanadalıları destekliyor.” dedi.

Yeşil Belediye Fonu, yerel yönetimlerin daha sürdürülebilir uygulamalara geçişine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kanada Hükümeti tarafından finanse edilyor ve FCM tarafından yönetiliyor. Belediyeleri sürdürülebilirlik ve düşük emisyon hedeflerine ulaşmak için gerekli araçlarla donatmak için benzersiz bir finansman, kaynak ve eğitim karışımı sunuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy