Haberler

Kanarya Adaları’ndaki milli parkta jeotermal keşif çalışması

Timanfaya Ulusal Parkı, Kanarya Adaları (kaynak: flickr/ Jon Tribak, creative commons)
Merve Uytun 17 May 2022

Navarra Üniversitesi tarafından yürütülen deneysel bir proje, Kanarya Adaları'ndaki Timanfaya Ulusal Parkı'nın jeotermal enerjisinden yararlanmanın mümkün olup olmadığını belirleyecek.

Geçtiğimiz ay, Navarra Üniversitesi, Kanarya Hükümeti Ekolojik Geçiş Departmanı ile yanardağın ısısını kullanarak temiz elektrik üretmeyi amaçlayan projenin fizibilitesini incelemek için bir anlaşmaya vardı.

Lanzarote adasında bulunan Timanfaya, Kanarya Adaları için çok değerli bir turistik cazibe merkezidir. Milli Parkı her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor ve aktif olmayan bu yanardağın ürettiği ısı, tepesinde bulunan restoranda bile yemek pişirmek için kullanılıyor.

Ancak Navarra Üniversitesi’nin başlatacağı projenin turizm veya yemek pişirme ile pek ilgisi yok, bunun yerine temiz enerji üretmeyi hedefliyor.

Bunun için UPNA, elektrik üretmek için Timanfaya Ulusal Parkı’nın jeotermal enerjisinden yararlanmanın mümkün olup olmadığını belirlemek istediği altı aylık bir deneysel proje geliştirecek.

Şu anda volkanik ısının yenilenebilir enerji üretebildiği bir gerçektir, ancak bu deneyde bunu ısıdan yararlanan ve elektrik üreten bir termoelektrik jeneratör ile yapmanın mümkün olup olmadığını kontrol etmek istiyoruz.

Anlaşma, Islote de Hilario’da 0,5 elektrik kilovatlık GTEG prototiplerinin tasarımını, yapımını ve kurulumunu içeriyor. Bütün bunlar Milli Parkın belirli altyapıları için her gün 12 kWh yenilenebilir enerji sağlama isteğiyle gerçekleşiyor.

Kanarya Hükümeti Ekolojik Geçiş Bakanı José Antonio Valbuena. “Bu şekilde Timanfaya, gelecekte Lanzarote’nin adanın bu tür jeotermal anomalilerin olabileceği tüm alanlarında temiz, emisyonsuz ve sabit elektrik enerjisi elde edebilmesi için gerekli teknik bilgiye sahip olmasına katkıda bulunacaktır” diye belirtti.

Navarra Üniversitesi üyeleri tarafından geliştirilen bu projenin ana avantajlarından biri, buhar türbinlerine dayalı geleneksel jeotermal elektrik enerjisi üretim sistemlerinden farklı olarak, bu teknolojinin herhangi bir hareketli parça olmadan elektrik enerjisi üretebilmesidir. Bu, bakım veya çalıştırma gerektirmediği ve çevreye tamamen saygılı olduğu için çok daha kompakt, tamamen sessiz, çok sağlam ve güvenilir bir cihaz elde etmeyi mümkün kılar.

Kaynak: ThinkGeoEnergy