Haberler

Karlovac’ın karbon nötr şehir olması için jeotermal kilit unsur

Karlovac, Hırvatistan (kaynak: flickr/ János Korom Dr., creative commons)
Merve Uytun 18 May 2022

Hırvatistan'daki Karlovac Şehri, jeotermali kullanarak karbon nötr şehir olma planını uygulamak ve Avrupa Yeşil Planı kapsamındaki ihalelere başvurmak için bir proje hazırlıyor.

Karlovac, yenilenebilir enerji kaynaklarının yerel halkın gelişimi için sunduğu fırsat ve fırsatları zamanında fark eden ve ardından bir adım daha ileri giderek bölgesinde jeotermal kaynakların kullanılmasına hazırlanan, Hırvatistan’daki yerel yönetimlerden biridir.

Kentin belediye başkanı Damir Mandic ayrıca, Karlovac yerel yönetiminin halihazırda uygulanmakta olan yerel topluluk yararına jeotermal kaynakları kullanma projesini başlattığı gerçeğine de işaret ediyor. Mandic, “Geçtiğimiz üç yıl boyunca, Karlovac Şehri, jeotermal projenin gelişimini şehir bütçesinden bağımsız olarak finanse ettik. Artık elimizde Avrupa parası var ve daha fazla halka açık çağrı bekliyoruz. Üç-beş yıl içinde Karlovac’ta gerçekten yeşil termik enerjiye kavuşacağımızı ve güneş enerjisi santralleri projeleriyle devam edeceğimizi düşünüyorum. Tüm hemşehrileri, hangi ilçede veya hangi mahallede yaşarlarsa yaşasınlar, önümüzdeki yıllarda enerjinin en büyük giderimiz olduğunu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak bu sorunu daha kolay aşabileceğimizi bir an önce fark etmeye çağırıyorum.” diyerek görüşlerini belirtti.

Belediye başkanının bahsettiği Geotermi KA projesi, Şehrin kendi bölgesinde kanıtlanmış jeotermal su kaynaklarından yararlanmayı amaçladığı Karlovac-1 GT keşif jeotermal kuyusunun geliştirilmesine yönelik projedir. Kentin bulunduğu bölgede, 1983 ve 1988’de açılan ve su sıcaklıkları 120 santigrat dereceye kadar çıkan Ka-2 ve Ka-3 arama kuyularında keşfedilen karbonat kompleksi bir jeotermal akifer var. Karlovac Şehri, 2014-2021 dönemi için Avrupa Ekonomik Alanı Mali Mekanizmasının jeotermal enerji üretim kapasitesinin artırılması daveti üzerine, Karlovac ve çevresinin sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirecek, doğal kaynakları koruyan, iklim-nötr şehir planına ulaşmak için Avrupa Yeşil Planı 2050 kapsamındaki ihalelere başvurmak için jeotermal su kullanmak için bir proje hazırlıyor.”

Projenin hazırlıkları devam ediyor ve şehir şirketi Geotermi KA’nın müdürü Vlatko Kovaceviç, 2020’de keşif kuyusunun tam yerini belirlemek için mevcut 2D sismik profillerin analiz edildiğini ve yorumlandığını, 2021’de ise, Bir kuyu inşaatı için Ön Madencilik projesi ve gerekli belgeleri toplamaya devam etti ve bu yılın başında Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı, jeotermal su Karlovac GT -1 arama kuyusu için ön tasarımı onayladı. Şu anda, yerleşim izinlerinin verilmesine temel olarak proje teknik belgelerinin hazırlanması ve proje belgelerinin hazırlanması ve Ka GT-1 üretim kuyusunun yaklaşık 2500 metre derinliğe ve enjeksiyon kuyularının sondajının toplam maliyetleri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Ka GT -2 miktarı yaklaşık 49,7 milyon kunadır.

Karlovac İl İdaresi, kentteki jeotermal kaynakları kullanarak, yüksek derecede enerjide kendi kendine yeterliliği sağlamak, aynı zamanda gıda üretiminde kendi kendine yeterliliği sağlamak, ekonomik faaliyetlerin daha güçlü büyümesini teşvik etmek ve kentin bir spor ve spor olarak gelişmesine katkıda bulunmak istiyor. “Jeotermal enerji ile ilgili tüm hikaye, öncelikle termal enerjinin ısıtma için kullanılması, yani şehir ısıtma tesisinin ihtiyaçları ve elektrik üretimi nedeniyle önemli olsa da, Karlovac Şehri jeotermal kaynaklardan gelen termal enerji kalıntılarını kullanmak için sayısız başka olasılık görüyor. Kalan jeotermal suyu, yüksek enerji ihtiyacı olan spor ve rekreasyon kompleksi ile yüzme havuzunu ısıtmak için kullanmayı planlıyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy