Haberler

KenGen, 2030 yılına kadar jeotermal kapasitesini ikiye katlamayı hedefliyor

GEG'nin Kenya'daki Olkaria'daki OLK02 tesisi (kaynak: Green Energy Geothermal)
Merve Uytun 1 Ağu 2021

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), önümüzdeki yıllarda jeotermal kapasitesini 682 MW ile ikiye katlamayı hedefliyor.

Büyük fon yaratma planlarının bir parçası olarak belirtilen KenGen, Bloomberg ve Business Daily tarafından bildirildiği üzere, jeotermal kalkınma planlarında artık daha somut hale geliyor.

Son birkaç yılda, KenGen jeotermal işini jeotermal enerji üretiminin ötesinde şekillendirme çabalarını artırdı ve şimdi Ruanda, Etiyopya ve Cibuti’de sondaj hizmetleri de sağlıyor ve şu anda Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile jeotermal endüstride işbirliği konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Kilit jeotermal endüstri birliği olan Uluslararası Jeotermal Birliği İcra Direktörü Marit Brommer, “Bu kapasitenin diğer ülkelere aktarıldığını ve işi tekrarlama şansını görmek heyecan verici olacak” diyor.

Jeotermal danışmanları çağrısının bir parçası olarak KenGen, önümüzdeki dört yıl içinde 682 MW birleşik güç üretim kapasitesine sahip yeni jeotermal santraller kurmak istediğini ve bu da şirketin mevcut 713.13 MW kurulu kapasitesini (Kenya’nın toplam kurulu gücü) neredeyse iki katına çıkarmak istediğini duyurdu. (kurulu güç bugün itibariyle 861 MW’dır). KenGen’in şu anda yapım aşamasında olan 83,3 MW Olkaria I Unit 6’yı bu yıl içinde çevrimiçi hale getirmesi bekleniyor.

Şirket, planlanan santrallerin, hedeflenen kurulu güç üretim kapasitesini (çoğunlukla yeşil kaynaklardan) 2025 yılına kadar 2.500 MW’a ulaşmasını sağlayacak jeotermal genişleme programı ile uyumlu olduğunu söylüyor.

Makalelerin bir parçası olarak, Kenya’nın Jeotermal Geliştirme Şirketi’nin (GDC) şimdi 2023’te Menengai’deki üç özel jeotermal santral projesinin (toplam 105 MW için 3×35 MW) tamamlanmasını hedeflediği bildiriliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy