Haberler

KenGen araştırma ve geliştirme merkezi kuruyor

KenGen MD ve CEO'su Bayan Rebecca Miano, Ar-Ge merkezinin temelini atıyor (kaynak: KenGen)
Merve Uytun 2 Eki 2021

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), şirketteki yeniliği artırmak amacıyla, Tana (hidroelektrik) Elektrik Santralinde bir Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Merkezi inşaatına başladı.

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), şirketteki yeniliği artırmak amacıyla Muranga İlçesinde bulunan Tana [hidroelektrik] Elektrik Santralinde bir Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Merkezi inşaatına başladı.

Aynı zamanda Şirket için bir arşiv işlevi görecek olan Ar-Ge Merkezi’nin inşaatının 18 ay sürmesi bekleniyor ve KenGen, Kenya’da böyle bir tesisi kuran ilk kamu sektörü kuruluşlarından biri haline geliyor.

Temel atma töreni sırasında konuşan KenGen Genel Müdürü ve CEO’su Bayan Rebecca Miano konuya ilişkin şunları söyledi: ‘’Uygulama planından beş hafta önce olan proje, KenGen’in genel Çeşitlendirme Stratejisinin bir parçasıdır ve NSE listesindeki firmanın yeni gelir akışlarını çok daha hızlı belirlemesine ve uygulamasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir’’.

Bayan Miano, “Bu tesisle, KenGen çalışanları artık çeşitlendirme stratejimiz bağlamında denemeler, testler, deneyler ve pilot yeni işler yapabilecekleri bir yere sahipler” diyen Miano, tesisin şirketin işini ve enerji sektörünü kökten değiştirecek fikirler üreteceğini sözlerine ekledi.

Aynı zamanda Bayan Miano, şirketin projede çalışan çalışanların ve müteahhitlerin güvende olmalarını ve COVID-19 için belirlenmiş protokollere uymalarını sağlamak için önlemler aldığını söyledi.

KenGen CEO’su yerel topluluğa yıllar boyunca sürekli destek için teşekkür etti ve projenin şimdiye kadar vasıflı ve yarı vasıflı işgücü için istihdam sağlanması yoluyla yerel topluluğa fayda sağladığını belirtti. Projeye atanan Yüklenici şimdiye kadar yerel halktan 81 erkek ve 11 kadın olmak üzere toplam 92 kısa süreli sözleşmeli personel istihdam etmiştir.

Eşi benzeri olmayan bir inovasyon merkezi olarak tesis, elektrik üretimi için yerel kaynaklı teknolojik çözümler sunacak ve KenGen’in üretim kapasitesini artırma ve proje portföyünü çeşitlendirme çabalarını daha da güçlendirecek.

Not: Yayın herhangi bir özel enerji teknolojisinden bahsetmiyor, ancak jeotermal ile ilgili bazı genel unsurlar olacağını varsayıyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy