Haberler

KenGen, CDM kapsamında 4,6 milyon ton karbon kredisi satacak

Olkaria II jeotermal enerji santrali (kaynak: UNU)
Merve Uytun 21 Eyl 2021

Kengen, UNFCCC çerçevesi kapsamında 4,6 milyon ton karbon emisyon azaltımı satışı için onay aldı.

Kenya Electricity Generating Company PLC (KenGen), son 18 ayda kazanılan 4,6 milyon ton karbon emisyonuna eşdeğer satış izni aldı. Bu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) tarafından altı KenGen projesine kümülatif 4.617.309 ton Karbon Emisyonu (CO2e) verilmesinin doğrulanmasının tamamlanmasını takip ediyor. Bu karar, KenGen’in UNFCCC aracılığıyla doğrulama için başvurduğu altı projenin sonuncusu olan 150MW Olkaria IV Jeotermal Projesi için en son 2.025.813 ton Karbon Emisyon Azaltımının (CO2e) yayınlanmasından sonra alındı. Duyuru, 17 Ağustos 2021’de UNFCCC tarafından KenGen’in Olkaria I, Ünite 4 ve 5 Jeotermal Santraline 2.040.515 ton CO2 ihracının hemen ardından geldi.

KenGen Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Bayan Rebecca Miano, haber merkezlerine yaptığı açıklamada, UNFCC’nin KenGen’e karbon kredisi vermesini, şirketin yalnızca Afrika’da değil, dünyada da iklim eylemindeki liderliğine bir destek olarak selamladı.

Bayan Miano, “KenGen şimdiye kadar Olkaria II Jeotermal Genişletme Projesi, Tana Hidroelektrik Santrali Projesinin Yeniden Geliştirilmesi, Kiamere Hidro Enerji Projesi Optimizasyonu, Olkaria IV Jeotermal Projesi’nden oluşan Altı (6) Temiz Geliştirme Mekanizması (CDM) Projesi geliştirdi ve kaydettirdi. Olkaria I Units 4&5 Jeotermal Projesi ve Ngong Wind.”

CDM girişimi kapsamında karbon kredisi verilen ilk KenGen projesi, 13 Mart 2020’de 57.458 karbon kredisi alan Tana hidroelektrik projesi oldu.

Miano “İklim değişikliğini azaltma projeleri portföyümüzü geliştirmenin bir yolu olarak KenGen, iklim değişikliğinin iklim üzerindeki etkisini azaltma sürecinde her yıl 100.000 ila 600.000 ton karbondioksit emisyonunu azaltacak ek jeotermal, rüzgar ve güneş projelerini dahil etmeyi planlıyor.”  diyor.

KenGen, stratejisini kasıtlı olarak yeşil enerji üretimine odaklayacak şekilde değiştirmiştir ve şu anda Şirket tarafından üretilen enerjinin %86’sından fazlası rüzgar, hidro ve jeotermal gibi temiz kaynaklardan gelmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy