Haberler

KenGen, Cibuti’deki üç kuyu için jeotermal sondaj sözleşmesi imzaladı

ODDEG, Galla Le Koma, Cibuti ile Kenya'nın Enerji Kabinesi Sekreteri Sayın Hon. Charles Keter ve KenGen Genel Müdürü ve CEO'su Bayan Rebecca Miano (kaynak: KenGen)
Cannur Bozkurt 15 Şub 2021

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), Cibuti'nin jeotermal geliştirme şirketi tarafından bir jeotermal proje için üç kuyunun sondajına yönelik sözleşme imzaladı.

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen) PLC, Cibuti’de üç jeotermal kuyu açmak için başka bir uluslararası sözleşme daha imzaladı.

Cibuti’nin Galla Le Koma kentinde düzenlenen törene Kenya’nın Enerji Kabinesi Sekreteri Sayın Hon. Charles Keter ve KenGen Genel Müdürü ve CEO’su Bayan Rebecca Miano katıldı.

Etkinlik sırasında konuşan Hon. Keter, Afrika ülkelerinin kendi halklarına elektrik sağlama yönündeki ortak isteklerini paylaştıklarına dikkat çekerek, kıtanın enerji ihtiyaçlarını karşılamak için birlikte çalışma fırsatı sağladığını söyledi: “En büyük zorluk, uzak bölgelerde ve 573 milyon insanın bu önemli metaya erişimi olmayan Sahra Altı Afrika’da erişim (elektriğe) olmaya devam etti. Enerjiye erişim politikaları meyvelerini vermeye devam etse, 2019 verilerinde muazzam ilerleme görülse de, Koronavirüs pandemisinin kazanımları tersine çevirdiğini gördük. Olayların 2021’de değişeceği konusunda ancak iyimser kalabiliriz”.

Kenya’nın evrensel elektrik erişimine ulaşmadaki ilerlemesini vurgularken, ülkenin 2018’de başlatılan Ulusal Elektrifikasyon Stratejisinin (KNES) ülkenin ekonomik olarak uygulanabilir bir şekilde elektrifikasyona ulaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynadığını belirtti.

2019’da, Kenya’nın kurulu elektrik gücü 2.818,9 MW idi. Şu anda, ülkenin enerji karışımı jeotermal (% 29), hidro (% 29), rüzgar (% 12), güneş ve diğerleri (% 2) ve termal (% 28) içermektedir.

Kenya’nın jeotermal enerjiden yararlanma yolculuğunun 1950’lerde başladığını ve Cibuti’ye jeotermal potansiyelini gerçekleştirme konusunda destek sağladığını ekledi. “Bugüne kadar, Kenya’nın jeotermal enerji üretiminin temelini oluşturan Olkaria sahasında 300’den fazla kuyu açtık. Ülke olarak Rift Vadisi boyunca 10.000 MW’lık jeotermal enerji potansiyeline sahibiz ve kaynak 23 sahada kullanılıyor ”dedi.

KenGen, jeotermal keşif ve sondaj konusunda önemli deneyime sahip uzmanlara yatırım yaptı ve proje üzerinde çalışacak Cibuti’den ekiplerin kapasitelerini inşa edecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy