Haberler

KenGen, jeotermal kalkınmaya fon sağlamak için 1,95 milyar ABD doları toplamak istiyor

Olkaria jeotermal tesisi, Naivasha, Kenya (kaynak: Lydur Skulason, creative commons)
Merve Uytun 27 May 2021

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), yeni enerji projelerinin geliştirilmesini finanse etmek ve mevcut santralleri yükseltmek için 1,95 milyar dolarlık fon sağlamak istiyor.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), yeni enerji projelerinin geliştirilmesini finanse etmek ve mevcut santralleri yükseltmek için 1,95 milyar dolarlık fon sağlamaya çalışıyor.

Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini ikiye katlamayı hedefliyor. Bugün KenGen, toplam kurulu gücü 706 MW olan çeşitli jeotermal santralleri, 814 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santralleri, 26 MW kapasiteli rüzgar santralleri ve 224 MW kapasiteli termik santralleri işletmektedir.

Önümüzdeki beş yıl içinde KenGen, jeotermal enerji üretim kapasitesine 650 MW’a kadar eklemeyi planlıyor. 83 MW’lık bir santral şu ​​anda yapım aşamasındadır ve bu yıl içinde devreye girmesi beklenmektedir. Kamu-özel sektör ortaklık planının bir parçası olarak 140 MW’lık bir jeotermal santral üzerinde çalışılıyor, mevcut tesislere yapılan yükseltmeler 66 MW ve Eburru jeotermal sahasındaki ilave jeotermal kuyu başı santralleri 25 MW daha eklenecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy