Haberler

KenGen, yenilenebilir enerjinin hızlandırılmasını teşvik ediyor

KenGen Genel Müdürü ve CEO'su Rebecca Miano, COP26'da konuşuyor (kaynak: KenGen)
Merve Uytun 9 Kas 2021

KenGen MD ve CEO'su Rebecca Miano, COP26'da yaptığı konuşmada, jeotermal dahil olmak üzere yenilenebilir enerji gelişimini hızlandırmak için 3 yıllık bir plan açıkladı.

Glasgow’da devam eden COP26 toplantılarıyla bağlantılı olarak, Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen) Genel Müdürü ve CEO’su Rebecca Miano, şirketin iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele etmek için yenilenebilir enerji dağıtımını hızlandırdığını söyledi.

İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26 Dünya Liderleri Zirvesi’nde, Temiz Teknoloji Yenilik ve Dağıtımının Hızlandırılması konulu bir panel tartışması sırasında konuşan Miano, KenGen’in iklim değişikliğine karşı mücadeleye bağlı olduğunu ve Kenya Hükümeti’nin yüzde 100’e ulaşma hedefini desteklediğini söyledi.

“Çoğunlukla yeşil olan gelecekteki proje boru hattımız jeotermal, rüzgar, güneş ve bir miktar hidro içerir. Miano, “Projeler, ilkinin bu yıl sonunda devreye alınması beklenen aşamalar halinde uygulanacak” dedi.

Panel tartışmasına katılan önemli kişiler arasında, Başkan Uhuru Kenyatta, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Cambridge Prensi Dükü William ve Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates dahil olmak üzere ve dünya liderleri yer aldı.

KenGen CEO’su, şirketin işini sürdürülebilirliğe yeniden odaklamak amacıyla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) İklimi Önemseme Çalışma Grubuna bağlılığını yeniden teyit etti.

KenGen, UNGC’nin 1.5°C Kampanyası için İş Tutkusu’na katılarak geleceğini yeşil, uygun fiyatlı ve jeotermal, hidro, rüzgar ve güneş enerjisi dahil olmak üzere erişilebilir enerjiye yatırdığını söyledi.

“Enerji ihtiyaçlarımızı karşılamak için yenilenebilir enerjiye acilen odaklanmamız gerekiyor. AfDB, elektriğe erişimi olmayan 645 milyondan fazla insanla Afrika’nın elektriğe erişim oranını yaklaşık %40 olarak tahmin ediyor” dedi.

KenGen’in ayrıca finansal piyasalar da dahil olmak üzere Devlet Dışı Aktörlerle çeşitli fırsatları araştırdığını ve yıllar içinde altyapı tahvilleri ve Haklar Sorunu gibi çeşitli finansal araçlar aracılığıyla yeşil enerji projeleri için fon topladığını söyledi.

Miano, “Ayrıca, enerji santrallerinin boyutlandırılması, jeotermal rezervuar modellemesi ve enerji santrallerimizin operasyonlarının otomasyonu ve nesnelerin interneti aracılığıyla bakımı dahil olmak üzere yenilikçi temiz enerji çözümleri için teknoloji sağlayıcılarla çalışıyoruz” dedi.

KenGen, iklim değişikliğiyle mücadele ederken aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmanın bir yolu olarak yeşil enerjinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için diğer ülkelerle birlikte çalışarak ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

KenGen PLC, Doğu Afrika’nın en büyük elektrik üreticisidir ve dünyanın en büyük 10 jeotermal enerji üreticisi arasındadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy