Haberler

KenGen yönetim kurulu, Abraham Serem’i Genel Müdür Vekili ve CEO olarak atadı

Abraham Serem (kaynak: Abraham Serem Twitter hesabı)
Merve Uytun 2 Kas 2022

Abraham Serem, Doğu Afrika Topluluğu ve Bölgesel Kalkınma Kabine Sekreteri olarak atanan Rebecca Miano'nun yerine KenGen Vekili Genel Müdür ve CEO olarak görevi devraldı.

Abraham Serem, Doğu Afrika Topluluğu ve Bölgesel Kalkınma Kabine Sekreteri olarak atanan Rebecca Miano’nun yerine KenGen Vekili Genel Müdür ve CEO olarak görevi devraldı.

Serem atanana kadar Şirket’te İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. KenGen’e katıldığı 1 Mart 2016’dan beri bu pozisyonda görev yapmaktadır.

Serem, yeni bir hükümete giden Ağustos Genel Seçimlerinin ardından, tüm ülkenin değişim geçirdiği bir dönemde NSE listesindeki firmanın geçiş sürecini denetlemekten sorumlu olacak. Şirket, önemli bir CEO’nun işe alınması için önümüzdeki birkaç hafta içinde pozisyonu ilan edene kadar hareket etmeye devam edecek.

KenGen Yönetim Kurulu Başkanı, Genel (Rtd) Samson Mwathethe duyuruyu yaparken, görev süresi boyunca örnek teşkil eden ve mükemmel bir performans olarak nitelendirdiği görevden ayrılan Genel Müdür ve CEO’yu tebrik etti.

Başkan Mwathethe, “Miano, KenGen’i liderliği süresince devam eden ve KenGen’i sağlam bir şekilde yukarı doğru bir yörüngeye yerleştiren aksiyon dolu istikrarlı bir büyüme aşamasına götürdü” dedi.

“En büyük testi, belki de dünya çapında enerji kuruluşlarını tehdit eden COVID-19 salgınıydı, ancak gemiyi sabit tutmayı başardı ve COVID-19 kısıtlamalarının zirvesinde bile iyi sonuçlar verdi.”

Başkan, KenGen’in çeşitlendirme stratejisini ortaya çıkardığı ve bölgede, özellikle de KenGen’in şu anda aktif jeotermal sondaj projelerine sahip olduğu Etiyopya ve Cibuti de dahil olmak üzere Afrika Boynuzu’nda birkaç milyonluk sondaj danışmanlığı projesini başlattığı için Miano’yu selamladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mwathethe, “Miano’yu, KenGen’in iklim eylemi kampanyasındaki konumunu sadece yerel olarak değil, aynı zamanda şirketi küresel haritaya koymak için elinden gelenin en iyisini yapmaktaki konumunu savunmadaki rolüyle de hatırlayacağız” dedi.

General (Rtd) Mwathethe, giden CEO tarafından belirlenen trendin geçiş dönemi ve sonrasında da devam edeceğine dair güvenini dile getirerek, şirketin yıllar içinde liderlikte sorunsuz bir değişim yaşamasını sağlayan sağlam bir halefiyet planını uygulamaya koyduğunu belirtti. .

Miano, 1997’de işin üretim tarafının (Kenya Power Company) alıcıdan ayrıldığı ve KenGen olarak yeniden adlandırıldığı bir noktada enerji sektörünün ayrıştırılmasından bu yana şirketten ayrılan beşinci şirket olacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy