Haberler

Kenya, Olkaria I Unit 6 jeotermal projesinde son aşamaya geçildi

Türbin kurulumu, Olkaria 1 Unit 6, Kenya (kaynak: KenGen)
Merve Uytun 19 Haz 2021

Fuji Electric tarafından türbin kurulumuna başlanan 83 MW Olkaria I Unit 6 jeotermal santral projesinin inşaatının son aşamasına geçildi.

Kenya Elektrik Üretim Şirketi PLC (KenGen), şirketin web sitesinde bildirdiği üzere, Olkaria 1 AU 6 Elektrik Santrali’ne bir Buhar Türbini kurmaya başladı ve bu, elektrik santralinin devam eden inşaatında büyük bir atılımın sinyalini verdi.

Buhar Türbininin enerji santralinin kalbi olduğu düşünüldüğünde, bu büyük bir başarıdır. Elektrik üreten jeneratörü çalıştırmak için genellikle döndürülen bileşendir.

KenGen Genel Müdürü ve CEO’su Bayan Rebecca Miano, “Bu, 83,3 MW kapasiteli herhangi bir santralimizde kuracağımız en büyük tek türbindir ve kurulumuyla birlikte şimdi santralin inşasının son aşamasına giriyoruz” dedi.

Ayrıca, yalnızca Kenya’da değil, Afrika’da da Fuji Electric’e ait bir türbinin ilk kez kurulduğunu açıkladı.

Türbin üreticisi Fuji Electric, tüm kurulum sürecini denetleyecek ve başarıyı garanti edecek bir Teknik Danışman görevlendirdi.

Türbin kurulumu ve yardımcıları, dinamik dengeleme dahil yaklaşık üç (3) ay sürecektir. Bu Tesisat, Jeneratör Yükseltme Trafosu (GSUT), Yardımcı trafolar, OG ve AG Hücreler, Yoğuşmasız Gaz çıkarma sistemi, Soğutma suyu sistemi, Hava Kompresörü sistemi, Isıtma ve Havalandırma sistemi ve Acil Durum Dizel Jeneratörü gibi diğer ana tesisatlarla birlikte çalışacaktır.

Bayan Miano, KenGen’in COVID-19 pandemisinin getirdiği zorluklara rağmen projenin programa uygun ilerlemesinden memnun olduğunu söyledi. Bu faaliyetlerin eş zamanlı devam etmesi ile santralin 2021 yılının son çeyreğinde devreye alınması sağlanacaktır” dedi.

Bu yılın Ocak ayında, 15 mühendis ve ağır kaldırma uzmanından oluşan bir ekip, Naivasha, Olkaria’daki santralin Buhar Türbini’ne 99 ton (99.000 kilogram) ağırlığındaki bir jeneratörü başarıyla monte etti. Tamamlandığında, santral ulusal şebekeye enjekte edilecek 83,3 MW elektrik üretecek.

600 milyon Ksh (yaklaşık 5.5 milyon USD) değerindeki jeneratör, Japonya’dan Fuji Electric tarafından üretildi. Büyüklüğü nedeniyle yol boyunca birkaç durakla Mombasa’dan Olkaria’ya ulaştırılması beş gün sürdü.

Ek enerji santralinin inşası, şirketin uzun vadeli stratejisine ve Hükümetin Dört Büyük Gündemini desteklemek için sürdürülebilir yenilenebilir enerji tedarikine odaklanan Least Coast Power Development Plan (LCPDP) ile uyumludur.

Şu anda KenGen, Kenya’da tüketilen elektriğin yaklaşık %72’sini sağlıyor ve bunun %80’den fazlası yenilenebilir kaynaklardan geliyor. Şirket, hidro (826 MW), jeotermal (713 MW), termal (254 MW) ve rüzgar (26 MW) olmak üzere toplam 1.818 MW kurulu üretim kapasitesine sahiptir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy