Haberler

Kenya, Olkaria II jeotermal santralinde onarımlar tamamlandı

Olkaria II jeotermal enerji santrali, Kenya (kaynak: ARGeo)
Merve Uytun 15 Nis 2022

SRE, CTMI ve yerel ortak STS tarafından gerçekleştirilen onarımlar, Olkaria II jeotermal santralinin kapasitesini orijinal 35 MWe'ye geri getirmede başarılı oldu.

KenGen‘in Kenya’daki Olkaria II jeotermal santralinin 35 MW’lık türbininin onarımları tamamlandı. Onarım çalışmaları, Symba Renewable Energy (SRE), Chola Turbo Machinery International (CTMI) ve yerel ortak Soni Teknik Servislerinden (STS) oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Türbin başlangıçta 26 MW’da düşük performans gösteriyordu. Bir inceleme, rotorun ilk aşamasıyla ilgili sorunların düşük performansa neden olduğunu ortaya çıkardı. Başarılı onarımlardan sonra ünite şimdi 35.4 MW’da çalışıyor. KenGen Jeotermal Müdür Vekili Peketsa Mangi ve O&M Müdürü Samson Kimani, onarım ekibinin “mükemmel bir iş çıkardığını” söyledi.

“Bu proje, CTMI ve SRE arasındaki ortaklığın Afrika’daki jeotermal ve ısı geri kazanım sektörlerindeki faaliyetlerimizi daha da genişletmesini sağladı. Çok önemli ve hızla büyüyen Afrika pazarındaki diğer müşterilere hizmet vermeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. dedi SRE CEO’su Reginald Fubara.

SRE, merkezi Reykjavik, İzlanda’da bulunan ve gelişmiş jeotermal enerji santralleri tasarlama ve üretme konusunda uzmanlaşmış yenilenebilir bir teknoloji şirketidir. Şu anda Biliran ve Montelago jeotermali için projedeler. Filipinler’deki tesisler, Emerging Power Inc.’in yan kuruluşlarıyla ortaklık kurdu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy