Haberler

Kenya ve Eswatini, Commonwealth jeotermal girişimine liderlik edecek

Olkaria II jeotermal enerji santrali, Kenya (kaynak: ARGeo)
Merve Uytun 3 Tem 2022

Kenya ve Eswatini Krallığı, jeotermal enerji ve okuryazarlık konusunda ortak stratejiler geliştirmek için birlikte çalışmaya istekli üye devletlerin gönüllü koalisyonlarının oluşturulmasına öncülük edecek.

Kigali, Ruanda’daki Commonwealth Hükümet Başkanları Toplantısı sırasında, Commonwealth genel sekreter yardımcısı Arjoon Suddhoo, Kenya ve Eswatini Krallığı’nı Commonwealth Sürdürülebilir Enerji Geçişi (CSET) gündeminde jeotermal enerji ve okuryazarlık şampiyonları olarak ilan etti.

Bu bildiri ile Kenya ve Eswatini, jeotermal enerji ve okuryazarlık üzerine stratejiler geliştirmek ve yürütmek için birlikte çalışacak olan Commonwealth üye devletlerinin koalisyonunun oluşturulmasına öncülük edecek.

Commonwealth genel sekreter yardımcısı Arjoon Suddhoo, “Commonwealth, rüzgar, güneş, jeotermal, gelgit ve dalga enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları da dahil olmak üzere çok sayıda değerli doğal kaynakla kutsanmıştır. Ancak, ortak ekonomik toparlanmamız geçmişten ders almaya ve daha iyi bir gelecek inşa ederken birbirimizden öğrenmeye devam etmeye bağlı olacaktır.” dedi.

KenGen CEO’su Rebecca Miano duyuruyu memnuniyetle karşıladı ve Kenya’nın jeotermal enerji konusunda Eylem Grubuna liderlik etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. “Kenya zaten bu sektörde başı çekiyor. Bu fırsatı geliştirmek ve düşük karbonlu enerji biçimlerine küresel geçişe katkıda bulunmak isteyen diğer Commonwealth ülkeleriyle en iyi uygulamaları ve derinlemesine deneyimi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz ”dedi.

Senatör Manqoba Khumalo, diğer ülkeleri Enerji Okuryazarlığı Eylem Grubuna katılmaya çağırdı. Bu grup bilgi, teknik bilgi ve en iyi uygulamaları paylaşacak ve çocuklar, gençler ve yerel topluluklar arasında enerji okuryazarlığını desteklemek için işbirliği yapacak. Ayrıca bölgesel kuruluşlar, toplum temelli gruplar ve özel sektör gibi paydaşlar arasında diyaloğu kolaylaştıracaktır.

“Eswatini, toplumlarımız arasında enerji sorunları hakkında farkındalık yaratmak ve daha sonra bunları herkes için daha sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmaya yardımcı olacak somut eylemlere dönüştürmek için benzer düşünen diğer Commonwealth ülkeleriyle işbirliği yapma umuduyla bu Eylem Grubunu yönlendirmekten gurur duyuyor.” dedi Khumalo. Malta, Gana, Seyşeller ve Sri Lanka, Eylem Grubuna katılmak için şimdiden kaydoldu.

Gönderide belirtildiği gibi, şu anda jeotermal enerji kuran dört Commonwealth üyesi ülke var – Yeni Zelanda (984 MW), Kenya (823,8 MW – en son gelişmeye göre 944 MW’a güncellendi), Papua Yeni Gine (56 MW) ve Avustralya (0.31 MW). Ancak, jeotermal kaynak açısından zengin ülkelerde hala büyük bir potansiyel var. Belirtilen örnekler arasında Kanada, Dominika, Aziz Lucia. St. Vincent, St. Kitts ve Nevis, Mozambik, Tanzanya, Uganda ve Solomon Adaları yer almaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy