Haberler

Kenya ve Etiyopya’da jeotermal enerji gelişimi için sigortalama sistemi kuruldu

Menengai, Kenya'da sondaj kulesi (kaynak: ARGeo)
Merve Uytun 31 Eki 2021

Kenya ve Etiyopya'da, elektrik erişimini ve enerji sektörünün esnekliğini önemli ölçüde artırmak ve jeotermal enerji projelerinin gelişimini riskten kurtarmak için bir sigorta sistemi kuruluyor.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin Afrika’daki amiral gemisi finans sektörü programı olan FSD Africa ve Birleşik Krallık merkezli uzman enerji ve iklim risk finansmanı danışmanlık şirketi Parhelion, bugün Doğu Afrikalı sigortacılar tarafından desteklenen, türünün ilk örneği olan bir sigortacılık sistemi başlatma planlarını duyurdular. Kenya ve Etiyopya’da elektrik erişimini ve enerji sektörü esnekliğini önemli ölçüde artırma kapasitesine sahip jeotermal enerji projelerinin erken aşamadaki geliştirme riskini ortadan kaldırmak.

İhtiyaç

Kenya ve Etiyopya’daki enerji sektörleri birkaç sistemik sorunla karşı karşıya:

  • Çok sayıda insan elektriksiz yaşamaya devam ediyor – Kenya’da 12,5 milyon ve Etiyopya’da 42 milyon kişinin hala bağlantısı yok.
  • Enerji talebindeki büyüme arzı geride bırakıyor – Kenya’nın elektrik talebi GSYİH’den %20 daha hızlı büyüyor, Etiyopya’da ise son zamanlardaki %10 civarındaki yıllık büyüme oranları enerji talebinde benzer bir artışa işaret ediyor.
  • Mevcut enerji kaynakları ya karbon yayan ya da iklime karşı hassastır – Kenya’daki elektriğin %35’i termal kaynaklardan gelirken, %35’i kuraklık risklerine maruz kalan hidroelektrik barajlardan gelir. Bu riskler, elektriğin %89’unun hidroelektrikle üretildiği Etiyopya’da daha da artıyor.

Çözüm

Jeotermal enerji santralleri, iklimdeki değişikliklere dayanıklı, güvenilir bir temiz enerji kaynağı sağlayarak, zaman veya hava durumu ne olursa olsun büyük miktarlarda enerji üretebilir.

Kenya ve Etiyopya büyük jeotermal potansiyele sahiptir; bununla birlikte, sektördeki büyüme, ticari olarak uygun olmayan sondaj kuyusu riskiyle birlikte yüksek ön yatırımla engelleniyor.

Parhelion, verimsiz kuyuların düşük olasılıklı, yüksek maliyetli riskini azaltan bir sigortacılık sistemi oluşturmak için Doğu Afrikalı sigortacılarla birlikte çalışacak. Bu, jeotermal projelerin erken aşamadaki gelişimini riske atmamak için sigorta sermayesini kullanacak ve projelerin özel yatırım çekmesini kolaylaştıracak. Parhelion ayrıca, gelişmekte olan jeotermal projelere yatırım yapacak olan GeoFutures Fonu’nu başlatmayı planlıyor.

Fırsat

Doğu Afrika’nın potansiyel jeotermal kapasitesi 15.000 MWe’dir; ancak Kenya’da sadece 500 MW çalışır durumdayken, Etiyopya sadece 7 MW kurmuştur. Programın desteğiyle Parhelion ve FSD Africa, Kenya için jeotermal çıktıda %20 ve Etiyopya’da %500 artış öngörüyor ve bu da yılda 515.000 tondan fazla CO2e’yi önlüyor. Bunun yenilenebilir enerji ve sigorta sektörlerinde 2.600 iş yaratması ve şu anda elektriksiz yaşayan 5,25 milyon kişiye elektrik getirmesi bekleniyor.

Program, yerel düzenleyicilerin ve sigortacıların kapasitelerini artırarak, bu kuruluşların aynı ilkeleri diğer yenilenebilir enerji projelerine uygulamalarına olanak tanıyacak. Bu, Doğu Afrika sigorta piyasasının özel sermayeyi sürdürülebilir kalkınmaya kanalize etme yeteneklerini derinleştirecektir. Ayrıca, yerel sigortacıların uluslararası muadilleri için aracı olarak hareket ettiği mevcut sistem yerine, temiz enerji projelerinin üstlenilmesinden elde edilen primlerin bölgede tutulmasını sağlayacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy