Haberler

Kenya’daki Akiira jeotermal projesi için yatırımcılar aranıyor

Akiira jeotermal proje sahası, Naivasha/ Kenya (kaynak: Akiira One)
Merve Uytun 9 May 2022

Akiira Jeotermal, Kenya, Naivasha'daki 70 MW'lık potansiyel jeotermal enerji projesi için sermaye sağlamak için yatırımcı arıyor.

Centum Investment Company, Kenya, Naivasha’daki Akiira Vadisi’nde bulunan Akiira jeotermal projesi için sermaye artıracak yatırımcılar arıyor. Centum, projeyi yenilenebilir enerji şirketi Akiira Geothermal aracılığıyla geliştiriyor. Projenin tahmini toplam maliyeti 39 milyar Sh’dir (yaklaşık 335 milyon USD).

Akiira Jeotermal Projesi uzun bir geçmişe sahiptir, başlangıçta sosyal kabulde zorluklarla ve beklenen üretim kapasitesine ulaşamayan iki kuyunun sondajıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu iki ilk kuyudan sonra, Akiira Jeotermal bölgede bir jeolojik çalışma yürütmek için KenGen’in hizmetlerinden yararlandı.

Centum Capital Genel Müdürü Fred Murimi, “KenGen tarafından yürütülen jeolojik çalışmalar, Akiira sahasının projenin ilk aşaması için planlanan 70 MW’lık çıktıyı üretmek için iyi beklentilere sahip olduğunu gösterdi” dedi.

Murimi, “Akiira, kredi verenlerle finansal yakınlaşmaya ulaşmak için gerekli jeotermal arama aşamasını tamamlamasını ve ardından projeyi tamamlamak için borç finansmanını çekmesini sağlamak için potansiyel stratejik ve finansman ortaklarıyla şu anda görüşmelerde bulunuyor” dedi. Murimi ayrıca, keşif amaçlı sondaj programının 12 ila 18 ay arasında sürmesinin beklendiğini açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy