Haberler

Kenya’daki Oserian endüstri parkında gübre fabrikası kurulacak

Oserian 202 jeotermal santrali, Naivasha, Kenya (kaynak: Oserian)
Merve Uytun 25 May 2021

Dünyanın ilk yenilenebilir enerjiden gübreye dönüştürme tesisi, Oserian Development tarafından, Kenya Naivasha'daki sanayi parkına kuruluyor.

İtalyan sanayi grubu Maire Tecnimont S.p.A. yan kuruluşları MET Development, Stamicarbon ve NextChem’in Kenya’da yenilenebilir enerjiden gübre tesisine yönelik çalışmalara başladığını duyurdu. MET Development, Nairobi’nin 100 km kuzeyinde Naivasha Gölü’nün güney kıyısında yer alan Oserian Two lakes Industrial Park’taki tesisin geliştirilmesi için Oserian Development Company ile bir anlaşma imzaladı.

Santral, ülkenin en büyük jeotermal enerji havzasının yakınında kurulacak ve kısmen sahada üretilen güneş enerjisi kaynakları tarafından desteklenecek – fosil yakıt ihtiyacını ortadan kaldıracak – ve karbon üretimini ortadan kaldıracak. Tesis, gaz bazlı bir gübre fabrikasına kıyasla karbon emisyonunu yılda yaklaşık 100.000 ton CO2 ile azaltacak. Proje ayrıca ithal edilen azotlu gübrelere olan bağımlılığı azaltacak ve bunun yaklaşık% 25’ini ikame edecek ve bunun yaklaşık 800 kt / yıl’ı oluşturacak.

Maire Tecnimont Group ’Stamicarbon, inovasyon ve lisans şirketi ve gübre fabrikalarının tasarımında dünya pazar lideri, hem Sami Yeşil Amonyak Teknolojisini hem de nitratlı gübre üretimi için entegre bir teknoloji paketi olarak Nitrik Asit teknolojisini sağlayacak. Modüler bir yaklaşımla karakterize edilen ve bu nedenle küçük ölçekli tesisler için ideal olan teknoloji konfigürasyonu, kanıtlanmış teknolojiye dayanmasına rağmen türünün ilk örneği olacak.

Proje, ön mühendislik çalışmalarına başlamıştır ve NextChem, 2021 yılı sonunda Ön Uç Mühendislik Tasarımını (FEED) başlatmayı hedeflemektedir. Hedef, 2025 yılında yerel Kenya tarımına tahsis edilecek olan tesisin ticari işletmesini başlatmaktır.

Proje yaklaşık 70 MW yenilenebilir enerji kullanacak, yerel olarak üretilen Kenya gübresinin başlangıç ​​noktasını oluşturacak ve daha geniş ekonomiyi ve çiftçilerini desteklerken bölgede doğrudan yüzden fazla iş yaratması bekleniyor.

Maire Tecnimont Group İcra Kurulu Başkanı Pierroberto Folgiero, “Oserian Development Company gibi öncü bir oyuncuyla bu heyecan verici projenin başladığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu stratejik girişim ile, hammadde olarak yenilenebilir enerji kullanarak gübre endüstrisinin karbondan arındırma potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu çok umut verici ilk girişimle, yeşil ekonomiyi küresel olarak sanayileştirmek için gerekli olan temel faktörleri birbirine bağlayabilen uçtan uca bir geliştirici ve teknolojik entegratör olarak hareket ederek yeşil enerjide proje geliştirmedeki uzmanlığımızı teyit ediyoruz. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy