Haberler

Kolombiya’da geliştirilen üç jeotermal enerji pilot projesi

Maden ve Enerji Bakanı Diego Mesa ve Parex Resources Başkanı Daniel Ferreiro (kaynak: Ministerio de Minas y Energía, Kolombiya)
Merve Uytun 28 Haz 2021

Petrol operasyonlarından ortak üretilen sıvıları kullanan üç jeotermal pilot tesis Kolombiya'da jeotermal enerji için sınırları zorluyor.

Kolombiya’daki Casanare ve Meta departmanlarında jeotermal enerji üretimi için üç pilot proje geliştiriliyor. Parex Resources ve Ecopetrol şirketleri tarafından geliştirilen bu projeler, jeotermal enerji üretmek için petrol sondajından elde edilen sıcak suyu kullanıyorlar. Bu yılın Mart ayında Kolombiya’da ilk tesisin faaliyete geçtiğini bildirmiştik.

Kolombiya’nın hidrotermal yüzey manifestoları, volkanlarla ilişkisi, faylar ve muhtemelen kondüktif sedimanter basenleri, iyi jeotermal kaynaklara sahip olduğunu göstermektedir (Alfaro, C., Rodriguez-Rodriquez, G, “Columbia Jeotermal Kaynaklarının Durumu: Ülke Güncellemesi” (WGC2020).

Parex Resources, Kolombiya Ulusal Üniversitesi, Medellín genel merkezi ile ülkede jeotermal enerjiden elektrik üretimine yönelik ilk projeyi Mart 2021’de devreye aldı. Proje Casanare’deki Campo Maracas’ta bulunuyor. Yatırım, 4,7 milyon COP’den fazla [Kullanılan belirsiz para birimi verilen sayıdan emin değiliz, ancak doğru olursa, kabaca 1 milyon dolara çevrilir] ve %5 yerine 100 kW üretim için maksimum kapasiteye sahip olacak. Jeotermal enerji ile fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin Ayda 480 ailenin tüketimine eşdeğer 72.000 kWh üretecek.

Proje, Kolombiya Petrol Mühendisleri Birliği’nden (Acipet) “Sosyo-çevresel yönetim ve yenilenebilir enerjilerde inovasyon” kategorisinde İnovasyon Ödülü aldı ve daha rekabetçi bir sistem taahhüdüyle Ulusal Hükümetin verimli ve esnek enerji yol haritasına eklendi.

Parex’in Casanare’deki Aguazul belediyesindeki Campo La Rumba’da (düşük entalpi) başka bir pilot tesisi, kapasitesi: 35 kW ve 117 evin tüketimine eşdeğer 672 kWh / gün üretim.

Ecopetrol kendi adına, Chichimene’de (aynı zamanda düşük entalpi), Acacías’ta Meta’da 2 MW kapasiteye ve 6.659 evin tüketimine eşdeğer 38.400 kWh / gün üretime sahip başka bir pilot geliştiriyor.

“Ülkenin enerji dönüşümü kimsenin göremediği bir gerçektir. Ülkede başlayan jeotermal pilot uygulamalar gibi projeler, ulusal hükümet tarafından uygulanan politikanın, ülkedeki enerji üretim matrisini madencilik-enerji sektörü ile çeşitlendirmeye devam etmemizi sağlayacak bir cazibe oluşturduğunun bir örneğidir.”, Maden ve Enerji Bakanı Diego Mesa’ya güvence verdi.

Fuego del Pacifico kuşağında bulunan ayrıcalıklı coğrafi ve jeolojik konumu nedeniyle Kolombiya’nın bu tür bir projenin geliştirilmesi için tüm koşulları karşıladığını açıkladı.

Kolombiya Jeoloji Servisi’nden alınan verilere göre, ülkenin depolanan jeotermal kaynakları 138,60 EJ civarında ve elektrik enerjisi üretim potansiyeli 1.170 MW civarında.

Kaynak: ThinkGeoEnergy