Haberler

Konya, jeotermal seralardaki ürün çeşitliliğini arttırmak istiyor

Jeotermal sera görünümü/görsel haber ile ilgili değildir (kaynak: JeotermalHaberler)
Merve Uytun 12 Oca 2022

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, daha az su kullanan ve daha çok gelir elde edilen türleri yetiştirerek, jeotermal seralarda ürün çeşitliliğini arttırmak istediklerini ifade etti.

Konya’da yeni iş olanakları ve istihdam fırsatları oluşturmak ve ilde tarımın gelişimini hızlandırmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden belediye başkanı Uğur İbrahim Altay, Akşehir Belediyesi ile birlikte jeotermal ısıtmalı sera ile birlikte Ar-Ge projesini de hayata geçirdiklerini söyledi.

Kırsalda yaşayan vatandaşların tarımdan elde ettikleri gelirin artırılmasını hedeflediklerini belirten Altay, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu doğrultuda Akşehir ilçesinde açılan jeotermal kuyunun yanında 2 bin metrekare kapalı alana sahip bir serayı hayata geçirdik. Burada çıkan suyun sıcaklığı 63 derece. Seracılık için çok elverişli bir ortam oluşturduk. Burada bir deneme ekimleri gerçekleştiriyoruz. İki temel amacımız var. Birincisi, Konya’da serada üretilen ürünlerin çeşitliliğini artırmak. İkincisi de açık havada üretilen ürünlere yenilerini eklemek. Burada 61 çeşit ürün üzerinde deneme gerçekleştiriyoruz. İnşallah elde edeceğimiz başarılarla hem vatandaşlarımıza seralarda yeni ürün üretmeleri için imkân sunacağız hem de açık alandaki ürünler için çeşitlilik oluşacak. Buradaki temel amaç daha az su kullanan ve daha çok gelir elde edilen türleri yetiştirebilmek. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda öncü olabilmek için çaba sarf ediyoruz.”

61 çeşit ürün üzerinde deneme gerçekleştirerek alternatif bitki türleri yetiştirmek ve hayvancılıktaki yem ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilen serada; sahlep, kantaron, pitaya, aloe vera, hünnap, ıtır, passiflora, vetiver, zencefil, zerdeçal, sumak, maralfalfa, miscanthus, bektaşi üzümü, mavi yemiş, kudret narı, granadilla, tamarilla, diospyros, kivi, zahter denenen ürünlerden bazılarıdır.

Kaynak: E-belediye.info