Haberler

Kozaklı’da jeotermal seralar yeni sezon için temizleniyor

Jeotermal sera görünümü (kaynak: JeotermalHaberler)
Merve Uytun 24 Oca 2022

Jeotermal kaynağın sürdürülebilir ve yenilebilir bir yöntemle seracılık faaliyetlerinde kullanılması açısından örnek teşkil eden Nevşehir, Kozaklı İlçesi’nde yeni sezon hazırlığı sürüyor.

Yerel bir gazete tarafından yayımlanan yeni bir habere göre, Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukçuoğlu jeotermal seralarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Kabukçuoğlu “Şu an önünde bulunduğumuz sera 90 bin metrekare kapalı alana sahip jeotermal seracılık sisteminin son teknolojinin uygulandığı bir sera. İçerisinde salkım domates yetiştiriciliği yapılmakta. Ürünler yurt dışına ihraç edilmekte. Ülkemizde özellikle pandemi sürecinden sonra seracılığa ilgi artmış durumda. Özellikle ilçemizde jeotermal seracılık konusunda, başı çekmek üzere ciddi yatırımlar yapılmakta. İlçemizde şu an 150 bin metre kare alanda seracılık yapılmakta. 90 bin metrekare kapalı alana sahip İki seranın da yapımına başlanılmış durumda. Bundan sonrada ilçemize ve ülkemize katma değer sağlayacak yatırımlara hız verilecek” dedi.

Kabukçuoğlu, “Jeotermal yatırımlar 1 dekarda 1.2 kişiye tekamül eden istihdama sahiptir. Kozaklı Jeotermal seraları Türkiye’nin dekar başına en fazla domates üretildiği toprakların üzerindeyiz. İlçemiz Türkiye’de güneşlenme oranının en fazla olduğu bölge. Domates üretimindeki dekar başına verimlilik de Türkiye’nin en üst seviyesinde. Ortalama 1 dekara 60 ton ürün alınmakta. Buda Türkiye lideridir. İlçemizde üretilen ürünler İngiltere, Hollanda, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilmekte ve ülkemize büyük bir katma değer sağlamakta” diyerek sözlerine devam etti.

Ziraat Mühendisi Sefer Saçlık , “Seramız 60 dönüm cam sera. Jeotermal ısıtmalı bir sera. Kışın gece ve gündüz sıcaklıkların düşük olduğu zamanlarda serayı jeotermal su ile ısıtıyoruz. Seramızda sırık salkım domates yetiştiriyoruz. Bir yılda dekar başına 55 ile 65 ton arasında ürün almaktayız. Buda Türkiye standartlarında çok iyi bir rakam. Dekar başı 3 bin 500 fide dikiyoruz. Bu fideler bize 11 ay ürün veriyor. 12 ayın bir ayı burada temizlik, dezenfekten ve yeni sezon hazırlığıyla geçiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ct haber