Haberler

Kuzey Dakota’da jeotermal enerji olanaklarını keşfetmek

Jeotermal topluluk etkinliği, Mandan, Hidatsa ve Arikara (MHA) Nation, Kuzey Dakota (Kaynak: NREL)
Merve Uytun 4 Oca 2023

ABD ve İzlanda'dan öğrenci ekipleri tarafından Kuzey Dakota'daki bir kabile için birleşik jeotermal ısı ve güç sistemlerini getirme konsepti, kabile ulusuyla birlikte yapılan yerel bir toplantıda tanıtıldı.

NREL tarafından yönetilen ABD Enerji Bakanlığı’nın yıllık Jeotermal Üniversite Yarışması, bazı etkili projeler ve öğrenci girişimleri yarattı. 2022 yarışmasında ikinci olan ekip, Kuzey Dakota’da etkili bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Aşağıda, bu öğrenci grubunun çalışmaları hakkında NREL’den Kelly McGregor tarafından paylaşılan bir makale yer almaktadır.

5 Kasım 2022’de jeotermal enerji olanaklarına odaklanan bir panel tartışmasında Mandan, Hidatsa ve Arikara (MHA) Ulusu‘nun meclis üyesi Dr Monica Mayer, “Geçmişe bakıp öğrenelim ki gelecek için ne yapmamız gerektiğini anlayalım” dedi.

Bu açıklama, geçmişteki adaletsizliklerin listelenemeyecek kadar çok olduğu bir alanda ağır basıyor. Bu adaletsizlikler arasında, kısmen 1950’lerde Garrison Barajı’nın kurulmasından sonra bölge sular altında kaldığında o zamanlar “enerji ilerlemesi” olarak adlandırılan şey uğruna, neredeyse tüm kabile topraklarının kaybı yer alıyor.

Kuzey Dakota Üniversitesi Mühendislik ve Madenler Fakültesi dekanı panelist Brian Tande, “Karşı karşıya olduğumuz enerjideki büyük geçiş, geçmişin hatalarını düzeltmek için bir şans” dedi. “Farklı bakış açılarına sahip daha fazla insanı dahil ettiğimizde daha iyi kararlar alıyoruz.”

Kuzey Dakota Üniversitesi’nden (UND) ve Reykjavik Üniversitesi’nden öğrenciler – “UND Jeotermal Vizyon” ekibi – tam da bunu yapmaya çalışıyor. ABD Enerji Bakanlığı (DOE) 2022 Jeotermal Üniversite Yarışması‘nın (GCC) ikinci sıradaki kazananları, girdi ve diyalog arayarak jeotermal fikirlerini topluluğa getirmek için Kasım 2022 etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Dr Mayer öğrencilere, “Gelecekte gideceğimiz şey, tam olarak bugün yaptığınız şeydir” dedi. “Topluma çıkıyorsunuz, insanlarla konuşuyorsunuz, onlara fikirlerinizi anlatıyorsunuz, kültüre, geleneğe, yaşam biçimine nasıl saygılı olacağınızı anlatıyorsunuz ve toprağımıza, havamıza sahip çıkmamıza yardımcı oluyorsunuz.

Ekip, Fort Berthold Indian Reservation’da bulunan New Town, Kuzey Dakota için kombine bir ısı ve jeotermal güç sistemi tasarımıyla ikinci oldu. Ekip, seralar ve su ürünleri yetiştirme çabaları da dahil olmak üzere tüm bölgeyi ısıtabilecek ve güç sağlayabilecek bir sistem tasarlamak için bölgedeki petrol ve gaz araştırmalarından elde edilen kapsamlı önceden var olan jeolojik bilgileri kullandı.

Soğuk kış aylarında maliyeti katlanarak artabilen propan, yaklaşık 3.000 nüfuslu kasabanın şu anki ısınma kaynağıdır. Yerel Williston Havzası boyunca kaya gazı çıkarılmasındaki son artışa rağmen, hizmet alanında hiçbir doğal gaz tesisi bulunmamaktadır. Bu ekonomik baskılar, toplumda yakıt kaynaklarını değiştirmeye yönelik daha büyük bir istek uyandırdı.

UND’den yeni mezun olan ve enerji sistemleri mühendisliği alanında yüksek lisans yapan ve MHA Nation’ın kayıtlı 17.107 üyesinden biri olan Jessica Eagle-Bluestone, “MHA Nation’a teşekkür etmek istiyoruz,” dedi. “Projenin farklı yönleri için uygun kararları talep etmek üzere kabile konseyinden geçtik; kabilenin rızasını ve desteğini almak çok önemliydi.”

Bir “Enerji Ulusu”

Kuzey Dakota’da şu anda üretilen petrol ve gazın yaklaşık %25’i Fort Berthold Indian Reservation’dan geliyor, ancak kendi kendini “Enerji Ulusu” ilan eden ülke her zaman topraklarını, suyunu, havasını ve insanlarını daha fazla korumanın yollarını arıyor .

“MHA Nation’da çok açık fikirliyiz. Lewis ve Clark’ın buraya gelmesinden bu yana 200 yılı aşkın süredir hep böyleydik” dedi Dr Mayer. “Herkes liderliğimizi takip etmeyi sever. Kendimizi enerjiye ve yenilenebilir kaynaklara adarsak, herkes de öyle yapacaktır.”

Kabile, MHA Merkezi’nde büyük bir dizi kurarak güneş enerjisi ile başladı. Kış sıcaklıklarının genellikle tek haneli veya altında olduğu New Town’da bulunan güneş paneli, müzenin ayda yüzlerce dolar borçlu olmaktan fazla enerji üretmek için kredi almaya geçmesine yardımcı oldu.

Şimdi kabile, yenilenebilir enerji üretimini jeotermal enerjiyi içerecek şekilde genişletmekle ilgileniyor.

Eagle-Bluestone, “GCC’nin en sevdiğim yanı, topluluk katılımı bileşeniydi” dedi. “Bu benim topluluğum ve birçok yerel lideri ve genel nüfusu, kullanabileceğimiz bir şey olduğunun farkında olmadıkları bir kaynakla tanıştırabildim. Jeotermal, kabilenin petrol ve gazdan sonra bir enerji kabilesi olarak kalabilmesini sağlamak için iyi bir geçiş enerji kaynağı olacak ve bölgeye ek endüstri sağlayacaktır.”

UND Jeotermal Vizyon ekibi, 2019’dan beri GCC’ye katılarak bu yıl ikincilik ödülüne ek olarak iki birincilik ödülü elde etti. Başarılarını, bazen kıtalar arasında koordine edilen ekip çalışmasına ve geleneksel akademik odaklarının dışındaki alanlarda çalışma isteklerine bağlıyorlar.

UND’de jeoloji alanında doktora adayı olan Chioma Onwumelu, “Ekibimiz gibi farklı geçmişlere sahip çeşitliliğe sahip bir ekiple çalışmak yaratıcılığı ortaya çıkarıyor ve projeyi her zaman ileriye taşıyor” dedi.

UND’de enerji mühendisliği alanında doktora adayı olan Jerjes Porlles, “Bir sonraki yarışmayı kazanmaya hazırız,” dedi. “Jeotermal hakkında öğrendiğim her şeyi, Jeotermal Üniversite Yarışması’nın üç yılı boyunca öğrendim.”

Ekip bir sonraki GCC döngüsünü dört gözle beklerken, MHA Nation liderleri jeotermal de dahil olmak üzere daha fazla yenilenebilir enerjiyi nasıl uygulamaya koyacaklarını şimdiden planlıyor.

“Bu toplum merkezi için elektrik faturam ayda 6.000–8.000 dolar; bu sadece bir kabus,” dedi Dr Mayer. “Petrol ve gaz gelirlerimizi kullandığımız için MHA Nation’da hepimiz için geleceğin her şeyi net sıfır inşa etmek olduğuna inanıyorum. Geleceği ilerletmek için tüm yenilenebilir kaynaklarımızı (jeotermal, güneş, rüzgar) kullanmalıyız, böylece çocuklarımız ayda 8.000 dolar elektrik faturası ödemek zorunda kalmasın. ” dedi.

Bir sonraki Jeotermal Üniversite Yarışması, Ocak 2023’te kayıt ve binlerce dolarlık ödül fonu için bir atış için açılıyor. Yarışma teslimatları 2023 baharında yapılacak. Daha fazla bilgi için Jeotermal Üniversite Yarışması web sitesine göz atın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy