Haberler

La Palma ve Gran Canaria için yayınlanan jeotermal kaynak araştırması ihaleleri

Manzara, Gran Canaria (kaynak: flickr/ Peter Visser, creative commons)
Merve Uytun 17 Nis 2023

Kanarya Adaları Hükümeti, Gran Canaria ve La Palma'daki jeotermal kaynak araştırma programları için bir kamu ihalesi açacağını duyurdu.

Turizm, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla Kanarya Adaları Hükümeti, Gran Canaria ve La Palma adalarında önceden belirlenmiş çalışma alanlarına uygulanabilir jeotermal kaynak araştırma programlarının seçimi için bir kamu ihalesi ilan etti.

Benzer bir ihale daha önce Tenerife adası için duyurulmuştu.

Kamu ihalesi ile ilgili ayrıntılar resmi ihale belgelerinde mevcuttur – Gran Canaria ve La Palma belgeleri burada bağlantılıdır. Çalışma alanları, daha önce sahip olunan madencilik haklarının sona erdiği alanlara karşılık gelmektedir. İspanya Jeoloji ve Madencilik Enstitüsü, Instituto Volcanológico de Canarias (INVOLCAN), Instituto Tecnológico y de Energías Renovables, S.A. (ITER) ve çeşitli üniversiteler tarafından yapılan araştırmalara göre bu alanlar ayrıca yüksek entalpili jeotermal kaynaklar açısından potansiyeli temsil ediyor.

Katılım talepleri, Kanarya Adaları Hükümeti’nin bu bağlantı aracılığıyla erişilebilen elektronik platformu aracılığıyla iletilebilir.

Kanarya Adaları Hükümeti geçtiğimiz günlerde yüksek potansiyele sahip Tenerife, Gran Canaria ve La Palma adalarında jeotermal keşif ve araştırma için fon sağladığını duyurdu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy