Haberler

LA Times, Kaliforniya’da jeotermali canlanmanın eşiğinde görüyor

Hudson Ranch I jeotermal enerji santrali, Ocak 2012, Salton Denizi, Kaliforniya / ABD (kaynak: EnergySource)
Cannur Bozkurt 12 Şub 2020

LA Times dergisine göre, PPA imzalı iki yeni jeotermal projenin başlaması ve % 100 yenilenebilir enerji hedefleri konulmasıyla Kaliforniya’da, jeotermal enerji projelerinin geliştirilmesinde yeni bir canlanma görebilir.

Geçen hafta yayınlanan bir makalede, LA Times’dan Sammy Roth, “jeotermal enerjinin Kaliforniya’da yeniden büyümeye neden hazır olduğunu” yazdı.

Makaleye göre, son haberler yaklaşık son on yılda Kaliforniya’da inşa edilen yeni Ormat santrali ve Salton Sea santrali jeotermal enerji projeleri için imzalanan enerji satın alma anlaşmalarıyla ilgili.

Bu, jeotermal için bir dönüm noktası olarak tanımlayarak, jeotermalin Kaliforniya’nın daha temiz enerji kaynaklarına yönlendirilmesinde oynayabileceği kritik rolün bir işareti olarak görülüyor.

2045 yılına kadar eyalette % 100 yenilenebilir enerji yakıtlı elektrik üretimi hedefi olduğundan enerji sağlayıcıların üzerinde yenilenebilir enerji kaynağı bulma ve çıkarma baskısı devam ediyor.

Jeotermal, güneş ve rüzgârdan daha pahalı bir seçenek gibi görünse de, değeri akıllarda yer etmiş. Dolayısıyla meclis üyeleri daha önce jeotermal enerji talep etme planlarını reddetmiş olsalar da, şimdi 2030 yılına kadar jeotermal kapasiteyi iki katına çıkarmayı düşünüyorlar.

Potansiyeliyle jeotermal enerji, geleneksel yüksek sıcaklıkta jeotermal kaynakların ötesine giderek, daha derin, düşük sıcaklıklı kaynaklara da ulaşarak bu beklentileri karşılayabilir.

Bahsedilen temel unsurlardan biri, emisyon olmadan 24 saatlik kullanılabilir olması Ormat’tan Paul Thomsen ve Fervo Energy’den Tim Latimer gibi endüstrinin temsilcilerini haklı çıkarmakta. Ve bununla birlikte kamu hizmetleri hala jeotermal santrallerine PPA’lar için prim ödemekte.

Söz konusu PPA fiyatları, Kontrollü Jeotermal Kaynaklar tarafından inşa edilecek Hells Kitchen santrali için 0.074 $ / kWh ve Ormat’ın Casa Diablo IV projesi için 0.068 $ / kWh’dir.

Makaleye göre, küçük olsa da bu yeni sözleşmeler bir başlangıç ​​olarak görülüyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy