Haberler

Lawrence Berkeley Lab’dan, jeotermal akışkandan lityum eldesinin ilerletilmesine destek

Kaliforniya, Salton Denizi'ndeki CTR'nin Hell's Kitchen proje sahası (kaynak: CTR)
Cannur Bozkurt 10 Ağu 2020

Enerji Bakanlığı Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'ndaki bilim insanları, Kaliforniya'daki Salton Denizi'nde planlanan jeotermal akışkandan lityum eldesi projelerinde lityum ekstraksiyon teknolojilerini değerlendirmek ve analiz etmek için iki şirketle birlikte çalışıyor.

Kaliforniya Enerji Komisyonu kısa süre önce Kaliforniya’daki jeotermal akışkandan lityum çıkarımını ilerletmek için hibe verdi. Lawrence Berkeley Laboratuvarı, Kaliforniya’daki Salton Denizi’nde lityum ekstraksiyonunu keşfetmek ve geliştirmek için hibe alan iki şirket ile birlikte çalışacak.

Lityum, çoğu pilin temel bileşenidir ve araçlar, binalar, şebeke ve diğer sektörlerde elektrik kullanımı arttıkça, küresel lityum talebinin önümüzdeki yıllarda hızla artması (2030 yılına kadar on kat artış) beklenmektedir. Enerji Bakanlığı Lawrence Berkeley’den bilim insanları Ulusal Laboratuvar (Berkeley Lab), lityum ekstraksiyon teknolojilerini değerlendirmek ve analiz etmek için iki şirketle birlikte çalışıyor. Her iki proje de yakın zamanda Kaliforniya Enerji Komisyonu’ndan (CEC) hibe almıştı:

  • Pil seviyesinde lityum karbonat üretmek için Calipatria’daki mevcut bir jeotermal enerji tesisinde bir deneme projesi için Berkshire Hathaway Energy’ye 6 milyon dolar
  • Bir lityum ekstraksiyon ünitesinin yukarı akışında çalıştırılacak pilot ölçekli bir baz metal ekstraksiyon ünitesinin tasarımı, inşası ve işletimi için Controlled Thermal Resources (CTR) Hell’s Kitchen Geothermal LLC için 1,46 milyon dolar.

Ek olarak, CEC, sismik ve elektromanyetik verilerle jeotermal rezervuarların nasıl modellenebileceği ve üretim kuyularının daha iyi konumlandırılması ve yerleştirilmesi için yapısal özelliklerinin gelişmiş görüntülemesini nasıl oluşturabileceğini göstermek için tasarlanan bir proje için Berkeley Lab’a 1.7 milyon dolar verdi. Bu projeler, Sonoma, Lake ve Mendocino ilçelerinde bulunan dünyanın en büyük jeotermal üretim sahası olan The Geysers’de ve ABD’deki en büyük ikinci jeotermal alan olan Salton Denizi’nde gerçekleştirilecek.

Laboratuarın lityum çıkarma projelerindeki çalışmalarına liderlik eden Berkeley Lab bilim insanı Will Stringfellow, “Jeotermal sıvılardan lityum ve diğer değerli mineralleri çıkarmak için iyi bir süreç var ve bu, jeotermal enerji üretimi için ekonomik fizibiliteyi iyileştirecektir” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Berkeley Laboratuvarı’nda jeotermal sistemler, jeokimyasal modelleme ve kimyasal reaksiyonların karakterizasyonu konularında geniş deneyime sahibiz. Bu projeler için deneysel tasarım, veri toplama ve analiz, süreç doğrulama ve teknoekonomik analiz konularında yardımcı oluyoruz.”

Enerji Bakanlığı (DOE) geçtiğimiz günlerde nadir toprak elementlerini ve temiz enerji teknolojilerinde kullanılan pil açısından kritik diğer malzemeleri çıkarmak, ayırmak ve işlemek için yeni nesil teknolojilere 30 milyon dolarlık fon sağladığını duyurdu.

Berkeley Lab’ın Su-Enerji Direnç Araştırma Enstitüsü müdürü Peter Fiske: “Sorun sadece lityum ekstraksiyonu değil, bu karmaşık bir kimya, mühendislik, ekonomi ve tedarik zinciri sorunları karışıklığı” dedi. “Çok disiplinli bir ulusal laboratuvar olarak, jeotermal enerjiden lityum iyon pil teknolojisine ve enerji sistemleri analizine kadar tüm enerji depolama ekosistemini kapsayan sağlam araştırma programlarımız var. Uzmanlığımız, bu zorluğun üstesinden gelmek ve enerji geleceğimiz için gerekli olan enerji depolaması için gerekli olan kritik bir mineral üzerinde ulusal güvenlik sağlamak için çok uygundur. ”

Projeler ve Berkeley Lab’ın rolü hakkında daha fazla ayrıntı için buradan makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy