Haberler

Lilac Solutions, lityum çıkarma teknolojisi için 150 milyon doları güvence altına aldı

Lilac Solutions website ekran görüntüsü
Merve Uytun 30 Eyl 2021

Lityum çıkarma teknolojisi şirketi Lilac Solutions, tuzlu su kaynaklarından lityum üretimini artırmak adına yeni iyon değiştirme teknolojisi için 150 milyon dolarlık yatırım topladı.

ABD merkezli lityum çıkarma şirketi Lilac Solutions, web sitesinde paylaşılan bir açıklamada, Lowercarbon Capital liderliğindeki 150 milyon dolarlık B Serisi finansmanın ve T. Rowe Price Associates, Inc. tarafından tavsiye edilen fon ve hesapların ilk kapanışını duyurdu. Mercuria Enerji Ticareti ve Valor Equity Ortakları; Mevcut yatırımcılar Breakthrough Energy Ventures ve The Engine de tura katıldı.

Lilac, tuzlu su kaynaklarından lityum üretimini artırmak için yeni bir iyon değişim teknolojisi geliştirdi. Şirket, teknolojiyi çeşitli tuzlu sularda kanıtladı ve kısa süre önce ilk saha pilotunu tamamlayarak hızlı dağıtım ve süreç performansı için yeni bir standart belirledi. Lilac, yeni fonları şirketin benzersiz iyon değişim boncuklarının üretimini artırmak, mühendis ve saha operatörlerinden oluşan ekiplerini genişletmek ve teknolojiyi küresel olarak dağıtmak için kullanacak.

Lilac Solutions CEO’su Dave Snyder, “Elektrikli araçlar düşük karbonlu bir başarı öyküsü ancak piller için gereken lityum hammaddeleri ciddi bir darboğaz haline geldi” dedi. “Lityum endüstrisi, enerji geçişini tehlikeye atan teknik ve çevresel sorunlarla boğuşuyor. Lilac’ın teknolojisi bu sorunları çözüyor ve sonunda enerji geçişini gerektiren bir ölçekte lityum üretimini mümkün kılacak. Bu tedarik zincirini yatırımcılarımızın desteğiyle inşa etmekten heyecan duyuyoruz.”

Dünyadaki lityumun çoğu, tuzlu su kaynaklarında, yani doğal olarak oluşan tuzlu su birikintilerinde bulunur. Bu tuzlu sular bol miktarda bulunur, ancak kaynak geliştiriciler, uygun maliyetli teknoloji eksikliği nedeniyle projeleri üretime sokmak için mücadele ettiler. Lilac’ın lityum özütleme teknolojisi, dağıtılması önemli ölçüde daha hızlıdır ve geleneksel işlemlerden daha etkilidir ve daha iyi finansal getiriler sunar. Teknoloji, lityum geri kazanımının ardından tuzlu suyun yeraltına geri döndürülmesini sağlar; bu, buharlaşma havuzlarına dayalı mevcut lityum üretim yöntemlerine kıyasla çevresel etkiyi en aza indirir.

Lowercarbon Capital’in Yönetici Ortağı Chris Sacca, “Bunu uzun zamandır yapıyorum ama Lilac’tan önce, ürünü rakiplerinden 10.000 kat daha hızlı olan bir şirket görmemiştim. Lilac’ın başarısı, çok daha uygun fiyatlı elektrikli arabalar, yüz milyonlarca ton daha az CO2 kirliliği ve ABD ulusal güvenliğini artırmaya yönelik büyük bir adım anlamına geliyor.”

Rowe Price portföy yöneticisi John Qian şunları ekledi: “Lilac Solutions, dünyanın şu anda geleneksel olarak hasat edilemeyecek kadar düşük tenörlü gizli lityum kaynaklarının kilidini açma konusunda önemli bir vaatte bulunuyor. Bununla birlikte, daha da çekici olan şey, Lilac’ın ekstraksiyon sürecinin çevresel etkisinin, daha geleneksel yöntemlerden daha az büyüklükte potansiyel siparişler olmasıdır. Lilac’ın dünya çapında mevcut ve gelecek nesillerin karşı karşıya olduğu bu önemli sorunu ele almak için iyi bir konumda olduğuna inanıyoruz.”

Otomobil üreticileri pil gücüne geçerken, ulusal güvenlik sürdürülebilirliği ve insan hakları konusundaki endişeler, küresel olarak lityum tedarik zincirinin daha fazla incelenmesine yol açtı. Lilac, yerel toplulukları ve ekosistemleri korurken üretimi artırmak için lityum tuzlu su kaynak geliştiricileriyle ortaklık kuruyor.

Bu yılın başlarında şirket, Global Cleantech 100 Listesinde 2021 Yılın Erken Aşama Şirketi ödülünü kazandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy