Haberler

Madencilik firması Tayland’da jeotermal lityumu arayacak

Mueang Mae Hong Son, Tayland'daki jeotermal kaplıca (kaynak: flickr/ Geoff_B)
Merve Uytun 5 Eyl 2021

Avustralyalı madencilik şirketi, Güney Tayland'daki jeotermal alanlarda jeotermal lityumu aramaya çalışıyor.

Avustralya borsasında işlem gören Pan Asia Metals’in hisse kazançları hakkında rapor edilen, şirketin jeotermal lityumun yanı sıra sert kaya lityum ve kalay keşfetme istekleri hakkında ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Şirket, beş özel arama lisans başvurusu arasında, bunlardan ikisinin, jeotermal tarz lityum için oldukça olası görülen jeotermal alanları içermesini bekliyor.

Hedeflenen jeotermal alan, Tayland’ın güneyindeki Kata Thong’da, Phuket’in kuzeyinde mevcut bir lityum projesinin ve bir hidroelektrik santralinin yakınında bulunuyor.

Pan Asia Metals’in Genel Müdürü Paul Lock  “Kata Thong uygulamalarının (şirket için) jeotermal yönleri özellikle ilgi çekicidir, KT West bloğunda bulunan jeotermal alan, lityumla zenginleştirilmiş Kata Khwam granitinin kuzey ucuna bitişiktir ve kaya yongalarında 2,700 ppm ‘e kadar lityum L(i2O)  vardır. Kata Thong’da granitin yüzeyde açığa çıkması dışında, yakınlarda yüzeyde 78 santigrat dereceye kadar çıkan jeotermal deşarjlar ve 2 km derinliğe kadar modellenmiş daha sıcak bir jeotermal sistem ile Cornish Lithium’a (Cornwall’da) benzer ve Jeotermal tarzda lityum projesi için potansiyel güçlüdür.” Diyor.

Şirket, jeotermal sistemlerde yerel uzmanlığa sahip Tayland üniversiteleriyle çalışmak istiyor ve “jeotermal lityum ve enerji üretim potansiyelini değerlendirmek için arama programlarının tasarımına ve yürütülmesine yardımcı olmak için uluslararası saygın jeotermal uzmanlığı devreye sokacak.”

Tayland’ın Fang’da çalışan bir jeotermal tesisi var, ancak bu, ülkenin en kuzeyinde, Myanmar sınırına yakın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy