Haberler

Madencilik şirketi Papua Yeni Gine’de hidroelektrik ve jeotermali araştırıyor

Andrew Forrest, FMG ve PNG temsilcileri ile COP 26'da anlaşmanın imzalanması (kaynak: Fortescue Future Industries)
Merve Uytun 15 Kas 2021

Fortescue Future Industries, Papua Yeni Gine'deki hidroelektrik ve jeotermal projeler için fizibilite çalışmaları konusunda kapsamlı bir anlaşma imzaladı.

Geçtiğimiz hafta paylaşılan bir yayında, Avustralyalı Fortescue Future Industries (FFI), birden fazla büyük ölçekli yeşil enerji ve yeşil hidrojen projesi geliştirmek için dünyanın yenilenebilir enerji açısından en zengin ülkelerinden biri olan Papua Yeni Gine (PNG) ile ortaklık kuruyor.

Fortescue Future Industries, %100 yenilenebilir kaynaklardan sıfır emisyonlu yeşil hidrojen üretmek için çalışan küresel bir yeşil enerji ve ürün şirketidir ve Fortescue Metals Group’un bir parçasıdır.

FFI’nin Papua Yeni Gine Fortescue Future Industries Ltd. ve Papua Yeni Gine Eyaleti bugün, FFI’nin PNG’de yedi adede kadar hidroelektrik projesi ve 11 jeotermal enerji projesi geliştirmek için fizibilite çalışmaları yürütmesini sağlayacak bir Ana Geliştirme Anlaşması (MDA) imzaladı.

Bu projeler, yeşil hidrojen ve yeşil amonyak üretmek için yenilenebilir elektrik üretecek ve şu anda büyük ölçüde ithal petrole dayanan PNG için önemli bir yeni yerli enerji ve ihracat endüstrisi yaratacaktır.

FFI İcra Kurulu Başkanı Julie Shuttleworth AM, “PNG için yeşil enerji vizyonumuz daha fazla işe, daha güçlü bir ekonomiye, gelişen topluluklara ve daha da önemlisi Papua Yeni Gine için daha düşük emisyonlara yol açacaktır.

“Başbakan Marape’nin PNG’nin gelişmekte olan küresel yeşil hidrojen endüstrisi için hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar geliştirmede ön saflarda olabileceği vizyonunu paylaşıyoruz.

Shuttleworth, “Bu önemli fırsatları geliştirmek için Papua Yeni Gine Hükümeti ile birlikte çalışmalarımızı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

FFI’nin PNG’de belirlediği projeleri, tamamlandığında yılda 2,3 milyon tona kadar yeşil hidrojen üretebilir.

Fortescue Başkanı Dr Andrew Forrest AO, “Bu projeler PNG’yi dünyanın yenilenebilir enerji geçişinde lider olacak şekilde tamamen değiştirecek.

Dr Forrest, “Eğitim, istihdam ve iş geliştirme fırsatları dahil olmak üzere bu projeler aracılığıyla PNG topluluklarının büyüme ve gelişmeden faydalanmasını sağlamaya kararlıyız” dedi.

FFI’nin önerdiği Purari Wabo Hidroelektrik projesi ve West New Britain Jeotermal projesi, kapsam belirleme çalışmaları ve tamamlanan erken aşama ön fizibilite çalışmaları ile önemli ilerleme kaydetti.

FFI, ekonomik büyüme, istihdam ve eğitimde cinsiyet eşitliği ve sömürü ve modern köleliğe son verme yoluyla toplulukları zenginleştirmeye kendini adamış, değerlere dayalı bir işletmedir.

Shuttleworth, “Yatırım sözleşmelerimizin, dünyadaki her hükümetle yaptığımız her tartışmada insan haklarını, çevreyi ve ardından ekonomiyi bu sırayla yerleştirmesinden gurur duyuyoruz” dedi.

“FFI ayrıca, paydaş yatırım stratejisinin bir parçası olarak ayrıntılı bir ulusal içerik planı geliştirmek için kapsamlı topluluk, arazi sahibi ve paydaş katılımını üstlenecektir.”

FFI’nin projeleri PNG yasalarına tam uyum içinde yürütülecek ve çevrenin, biyolojik çeşitliliğin ve kültürel mirasın korunması ve korunması, iş sağlığı ve güvenliği, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele, kara para aklama ile mücadele ile ilgili katı uluslararası en iyi uygulama standartlarına ve modern köleliğin ortadan kaldırılması amacına bağlı kalacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy