Haberler

McGinness Hills jeotermal tesis kompleksi kapasitesini büyütüyor

McGinness Hills jeotermal enerji santrali, Jersey Valley, Nevada (kaynak: flickr/ BLM Nevada, creative commons)
Merve Uytun 14 Haz 2021

Ormat Technologies, Nevada'daki McGinness Hills Faz 3 jeotermal tesisinin 21 MW'lık genişletilmesini tamamladı ve şu anda toplam kurulu gücü yaklaşık 160 MW'a ulaştı.

Ormat Technologies Inc. (NYSE: ORA) geçtiğimiz hafta, Doğu Nevada’daki McGinness Hills Faz 3 jeotermal enerji santralinin genişletilmesinin tamamlandığını duyurdu. Genişletme, santral net kapasitesini yaklaşık 69 MW’a çıkarırken, tüm McGinness Hills kompleksi kapasitesini toplamda yaklaşık 160 MW’a getiriyor.

McGinness Hills Faz 3 elektrik santrali, genişleme projesinden Los Angeles Departmanına jeotermal enerjinin %100’ünü sağlamak için Güney Kaliforniya Kamu Enerjisi Kurumu (SCPPA) ile mevcut 25 yıllık uzun vadeli portföy enerji satın alma anlaşması kapsamında elektriğini satmaya devam ediyor. Su ve Güç (LADWP). LADWP, 15 Aralık 2018’den bu yana 48 MW McGinness Hills 3 jeotermal enerji santrali alıyor. 5 Mayıs 2021’de yakın zamanda tamamlanan McGinness Hills Faz 3 Genişletme projesi, LADWP’ye ek 21,25 MW sağlayacak. Bu iki proje, toplam 57,4 MW’lık diğer dört Ormat jeotermal projesiyle birleştiğinde, LADWP’nin Ormat ile toplam Kuzey Nevada jeotermal portföyünü 126,65 MW’a getiriyor.

Faz 3 genişletmesi, Ormat’ın iyileştirilmiş hava kondansatörleri, türbinler ve diğer tasarım iyileştirmeleri gibi en gelişmiş tesis tasarımlarımızı devreye sokarak yoğun saatlerde çıktıyı en üst düzeye çıkarma konusundaki kararlılığının bir örneğidir.

Ormat Technologies CEO’su Doron Blachar, “McGinness Hills Kompleksi, Nevada’daki en büyük ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dördüncü en büyük jeotermal komplekstir ve Nevada ve Güney Kaliforniya sakinlerine temiz, yenilenebilir, çevreye duyarlı enerji sağlar. Bu iyileştirme çabası, kapasitemizi artırıyor ve işletme verimliliğimizi geliştirerek, müşterilerimizin ve hizmet verdiğimiz konut sakinlerinin önümüzdeki yıllarda yenilenebilir temel yük enerjisinden yararlanmalarını sağlıyor. Bu genişlemeyi hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde çevrimiçi hale getirmek için ürün segmentimizin yeteneklerinden ve uzmanlığından yararlandık. Bu yeni son teknoloji tesis, yaklaşık 12.000 ton CO2’yi dengelerken yaklaşık 12.000 ev için ek elektrik sağlayacak ve jeotermal endüstrisinde en yüksek düzeyde verimlilik ve güvenlik sağlayacak.”

“McGinness Hills Faz 3 jeotermal santralinin tamamlanması, %100 temiz enerji geleceğimize doğru önemli bir adım sağlıyor. Sadece rüzgar estiğinde veya güneş parladığında güç üreten rüzgar ve güneşten farklı olarak, bir jeotermal santral sürekli enerji üretir, bu nedenle, günün her saati 7/24 baz yükte yenilenebilir enerji için ona güvenebiliriz” dedi. Kerr, LADWP Güç Sistemi Mühendisliği, Planlama ve Teknik Hizmetlerden sorumlu kıdemli genel müdür yardımcısı. “Şu anda çevrimiçi olan 126,65 MW’lık jeotermal portföy, müşterilerimizin yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık %4,7’sini sağlayacak ve 2030 yılına kadar %80 yenilenebilir enerji hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacak. Diğer sera dışı gaz kaynaklarımıza eklendiğinde, yaklaşık %97 ile sonuçlanacak. 2030 yılına kadar karbonsuz enerji.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy