Haberler

Meksika, altı jeotermal sondaj ihalesi yayınladı

Avenida de la Reforma, Mexico City, Meksika (kaynak: flickr/ Enrique Dans, creative commons)
Merve Uytun 21 Mar 2023

Meksika Hükümeti, Los Negritos, San Marcos, Cerro Prieto ve Las Tres Vírgenes'te keşif amaçlı jeotermal sondaj için ihale yayınladı.

Meksika Hükümeti Maliye Bakanlığı, halka açık şirket CFE tarafından yeni bir keşif sürüşünün bir parçası olarak, jeotermal potansiyele sahip dört AEA’da altı jeotermal sondaj için “Jeotermal Kuyu Sondaj Hizmetlerinin Edinilmesi” adlı bir ihale duyurdu.

Teklif belgeleri 7 Mart 2023 tarihinde yayınlandı ve teklif sunma son tarihi 12 Mayıs 2023’tür. Elektrik ve Temiz Enerji Enstitüsü (INEEL) tarafından denetlenen ihale, Los Negos, San Marcos, alan aramasının araştırılmasını içerir. Cerro Prieto ve Las Tres Vírgenes ve Dünya Bankası’ndan ve Amerikan Geliştirme Bankası’ndan (IDB) 51 milyon dolar ile finanse edilecek.

İhalenin amacı, dört zihinsel jeotermal bölgede dağıtılan altı (6) keşif jeotermal kuyuları için sondaj hizmetleri gerçekleştirmek üzere iki sondaj kulesi ile tek bir sondaj hizmetleri sağlayıcısını kasılmaktır. Keşif başarılı olursa, IDB, olası bir jeotermal tesisin inşası için CFE’yi kredi yoluyla finanse edecektir.

İhale programının bir parçasıdır: “Meksika’daki jeotermal enerji için finansman ve risk transfer programı”, koşullu kurtarma No. Amerikan Kalkınma Bankası’nın GRT/TC-14424-ME.

Bu yılın başlarında, Meksika Enerjisi Sekreterliği, Meksika’da özellikle Baja California’da olmak üzere 22 jeotermal keşif izni verildiğini duyurdu. Keşif izinleri, jeotermal bölgenin daha ayrıntılı jeolojik, jeofizik ve jeokimyasal çalışmaları yapmak için verilmiştir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy