Haberler

Meksika’da 75 milyon dolarlık jeotermal yatırım programı duyuruldu

Los Azufres III, Aşama 1 (Birim 17) jeotermal enerji santrali, Meksika (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Merve Uytun 20 Eyl 2022

Comisión Federal de Electricidad'a (CFE), Meksika'daki jeotermal faaliyetlere yönelik yatırımlar için 1,5 milyar MXN (75,2 milyon ABD Doları) verildi.

Meksika’dan bildirildiği üzere, ülkenin ulusal elektrik şirketi CFE için 2023 yatırım planları açıklandı. 2023’te CFE, yaklaşık 1,5 milyar MXN (Meksika pesosu, yaklaşık 75,2 milyon ABD Doları) alacağı için jeotermalin kilit bir teknoloji olduğu yenilenebilir enerji için yatırım projelerini zorlayacak. Güneş ve rüzgar enerjisi yalnızca yaklaşık 16,7 milyon MXN alacak.

Federal Harcama Bütçe Projesi (PEF) 2023’e göre, jeotermal enerjinin geliştirilmesi için CFE en az 9 yatırım projesi planlarken, güneş ve rüzgar enerjisinde sadece 3 planı var.

Açık farkla en büyük yatırım, 343.4 milyon peso (yaklaşık 17 milyon $) için “Sener tarafından CFE’ye atanan Jeotermal alanların geliştirilmesi için Yatırım Öncesi Çalışmalar” içindir.

Bunlar, elektrik enerjisi üretimi için kaynakların varlığını doğrulamak için farklı jeotermal alanlarda kuyuların aranması ve sondajı üzerine yapılan çalışmalardır.

CFE’nin vurguladığı gibi, “Yatırım öncesi bu çalışmaları yaptıktan sonra, şirket, değerlendirilen sahalarda üretim projeleri geliştirmenin teknik ve ekonomik olarak uygun olup olmadığını analiz edebilecektir”.

Şirket ayrıca, 170,4 milyon MXN (8,5 milyon $) tahsis edilen “Meksika Cumhuriyeti’nde bulunan 7 jeotermal alanın geliştirilmesi için yatırım öncesi çalışmaları” yürütmeyi de planlıyor.

Sener tarafından CFE’ye tahsis edilen 7 jeotermal alan için arama izinlerinin mülkiyetinin korunmasına izin veren 22 yatırım öncesi çalışmanın yürütülmesinden oluşmaktadır.

Elektrik şirketi ayrıca Puebla ve Michoacán’da jeotermal potansiyeli olan 225,4 hektarlık arazinin satın alınması için 23 milyon peso yatırım yapmayı planlıyor.

Humeros II enerji santralinde CFE, 50 MW garantili net kapasiteye sahip bir jeotermal enerji santrali geliştirmek, tasarlamak ve inşa etmek için 13,9 milyon peso yatırım yapmayı teklif ediyor.

Buna karşılık, Azufres III santrali (Aşama I), jeotermal alanın kurulu kapasitesini artırmak için 50 net MW kurmak için 33,9 milyon pesoya sahip olacak.

Şirketin planı ayrıca Cerritos Colorados jeotermal sahası Jalisco’da 9,3 milyon peso için yatırım öncesi çalışmaları da içeriyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy