Haberler

Menengai jeotermal santrali bu yıl faaliyete geçecek

Menengai Krateri, Kenya (kaynak: flickr/ meaduva, creative commons)
Merve Uytun 29 May 2022

Kenya'daki Sosian Menengai'nin 35 MW'lık jeotermal santralinin, GDC ile yap-işlet-işlet sözleşmesinin bir parçası olarak Aralık ayında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Kenya, Menengai’de jeotermal enerji santralleri inşa etme ve işletme hakkını kazanan üç Bağımsız Enerji Üreticisinden (IPP) biri olan Sosian Menengai Jeotermal Enerji’nin bu yıl Aralık ayında faaliyete geçmesi bekleniyor. Elektrik üretimine bu girişle birlikte, elektrik tarifelerinde önemli bir düşüş ve dolayısıyla bölgedeki emtia fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Menengai Modeli

Devlete ait Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC), 2011 yılında başlayarak Nakuru’daki Menengai Kraterinde jeotermal kuyuların sondajını gerçekleştirdi. Şimdiye kadar test edilen toplam 43 kuyu ve 24 kuyu ile Menengai sahasında toplam 165 MW üretim onaylandı. Kuyuların geri kalanı henüz testten geçmedi. GDC ayrıca buhar toplama sistemini inşa ederken, Kenya İletim Şirketi (KETRACO) tarafından özellikle planlanan üç enerji santrali için 132 kV’luk bir trafo merkezi inşa edildi.

Menengai Modeli olarak adlandırılan bu şema, GDC’nin jeotermal gelişimin ön risklerini üstlenmesini sağlıyor. Sektör paydaşları daha sonra santralleri yap-sahiplen-işlet sözleşmeleriyle kurmaya davet edildi.

Sosian Menengai örneğinde, IPP önümüzdeki 25 yıl boyunca yılda GC Sh 1,7 milyar ödeyecek ve ardından santralin mülkiyeti hükümete devredilecek.

Sosian Menengai Jeotermal Enerji ile birlikte, Menengai’deki ilk üç enerji santrali için rekabetçi ihale yoluyla OrPower22 (Ormat) ve Quantum East Power Africa ile sözleşmeler verildi. Menengai jeotermal projesinin 1. Fazı için her bir santral 35 MW, toplam 105 MW üretim kapasitesine sahip olacak.

Beklenen tasarruf

GDC Bölge Müdürü John Lang’at’a göre, Menengai’nin faaliyete geçmesinden sonra gelecek elektrik tarifelerindeki düşüş, yerel ve bölgesel olarak daha fazla yatırımcı çekebilir ve bu da istihdam fırsatları yaratabilir.

Japonya Uluslararası İşbirliği (JICA) ile yapılan bir etkinlikte Lang’at, Menengai’deki üç IPP’nin tamamı tam olarak faaliyete geçtiğinde elektriğin kilovat başına en az 7 KSh (yaklaşık 0,06 USD) maliyetinin dizel veya hidroelektrikten daha düşük olacağını kaydetti.

Lang’at, “Menengai’de nihayet elektrik üretildiğinde, ülkemiz yakıt vergisi olarak yılda 13 milyar KSh’den fazla tasarruf edecek ve sonuçta elektrik faturalarının maliyetini düşürecek” diyen Lang’at, Kenya’nın dizel satın almak için harcadığı yaklaşık 45 milyar KSh tasarruf edeceğini de sözlerine ekledi.

Gelecek planları

Diğer IPP’lere gelince, Quantum Power East Africa, tesisini 8.2 milyar KSh’lik bir maliyetle geliştirmeye başladı ve bunun 4.03 milyar KSh’ı Afrika Kalkınma Bankası tarafından sağlanacak. Bu arada OrPower22, finansörlerle görüşmelerde bulunuyor.

Lang’at’a göre Menengai jeotermal projesi, yaklaşık 500.000 ev ve 300.000 işletmeyi tedarik etmek için yeterli elektrik üretme potansiyeline sahip. Santrallerin yanına sanayi parkları yapılması da planlanıyor. Endüstri parkındaki işletmeler, daha düşük güç oranlarından ve hazır jeotermal buhardan faydalanacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy