Haberler

Menengai, Kenya’daki jeotermal kaplıca kompleksi için fizibilite çalışması

Menengai Krateri, Kenya (kaynak: flickr/ meaduva, creative commons)
Merve Uytun 30 Tem 2022

Menengai buhar alanlarında GDC tarafından önerilen bir jeotermal spa kompleksi için fizibilite çalışması için teklifler 18 Ağustos 2022'ye kadar kabul edilecek.

Jeotermal Kalkınma Kenya (GDC), Kenya’daki Menengai Jeotermal Alanında bir jeotermal ısı yüzme havuzu ve spa kompleksi projesinin fizibilite çalışması için teklif (EOI) çağrısı yaptığını duyurdu. EOI’ler 18 Ağustos 2022’ye kadar Doğu Afrika Saati ile 14:00’e kadar kabul edilecektir.

Bu, GDC’nin İzlanda’daki Blue Lagoon’dan sonra modellenen bir jeotermal spa inşa etme planlarına ilişkin önceki raporumuzun bir devamı niteliğindedir. Planlar gerçekleşirse bu, KenGen tarafından Olkaria buhar sahalarında inşa edilen ilkinden sonra Kenya’daki ikinci jeotermal kaplıca olacak.

GDC’nin görevlerinden biri, jeotermal enerjinin alternatif veya “doğrudan” kullanımlarını teşvik etmektir. Jeotermal ısıtmalı havuzlar ve kaplıcalar dünyanın birçok yerinde eğlence, dinlenme, sağlıklı yaşam ve eko-turizm için kullanılmıştır. Bu tür projeler ayrıca jeotermal sahalara gelir akışları ekler.

Bu nedenle, GDC bir spa kompleksi kurmayı düşünüyor ve bu nedenle böyle bir kuruluş için bir fizibilite çalışması yapmak üzere deneyimli firmalar ve konsorsiyumların hizmetlerinden yararlanmaya çalışıyor.

Firmalar veya konsorsiyumlar için değerlendirme kriterleri ayrıntılı EOI belgesinde verilmektedir. EOI’nin gönderimleri İngilizce olarak yapılmalı ve düz kapalı bir zarf içinde alınmalı ve aşağıdaki adrese teslim edilmelidir:

Managing Director & CEO,
Geothermal Development Company Ltd (GDC)
GDC Kawi House, South C
P.O Box 100746 – 00101, Nairobi Kenya

Teklif sahiplerinin, açıklama veya zeyilname yoluyla yüklenen herhangi bir bilgi için GDC web sitesini periyodik olarak kontrol etmeleri tavsiye edilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy