Haberler

MHPS jeotermal santral için dijital izleme ve teşhis çözümünü tanıttı

Domo de San Pedro jeotermal projesi, Meksika (kaynak: Grupo Dragon)
Cannur Bozkurt 26 Mar 2020

Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS), Meksika'daki Domo San Pedro jeotermal enerji santrali için MHPS-TOMONI® Dijital Çözümlerini tanıttı. Çözüm, verimliliği, operasyonel performansı artırmak ve bakımı azaltmak için gerçek zamanlı santral izleme ve diyagnostik sağlıyor.

Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd. (MHPS), Meksika’daki grup şirketi Mitsubishi Hitachi aracılığıyla Meksika’nın güneyindeki Domo de San Pedro Jeotermal Güç İstasyonu’na dijital çözüm hizmeti olan MHPS-TOMONI (R) ‘yi tanıtmak için bir sözleşme imzaladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada bildirildiği üzere, bu, MHPS-TOMONI’nin bir jeotermal enerji santrali için ilk kez kullanılacak ve tesisin durumu ve performansının gerçek zamanlı olarak izlenmesine olanak sağlayacak. Amaç, teçhizatın çalışmasını ve performansını iyileştirmek, bakım ve maliyetini (O&M) azaltmak, düzenli denetimler arasındaki aralıkları uzatmak ve böylece santralin genel olarak iyileştirilmesini sağlamaktır.

Domo de San Pedro Jeotermal Santrali, Batı Meksika’daki Nayarit’in başkenti Tepiç’in eteklerinde yer almaktadır. Meksika’da Geotérmica para el Desarrollo S.A.P.I tarafından, özel olarak işletilen ilk jeotermal enerji santralidir. 27 MW’lık elektrik santrali, MHPS tarafından tam anahtar teslim EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) sözleşmesi kapsamında inşa edilmiş ve 2016 yılında tamamlanmıştır.

Jeotermal enerji santralleri, jeotermal akışkanın değişiklikleri nedeni ile performans bozulmasına ve kirliliklere eğilimlidir. Bozunma her jeotermal tesiste farklılık gösterir ve iyileştirici önlemleri bir standard oturtmayı zorlaştırır. Başlangıçta termik santraller için geliştirilen MHPS-TOMONI uygulamaları, tesis durumu ve performansı, günlük bazda biriken operasyonel veriler hakkında teşhis bilgileri sağlayacak ve tesisin çalışma durumuna göre ayrıntılı bir destek sunacaktır. Gözetim ve destek, MHPS’nin Japonya’daki Nagasaki Works’te bulunan Uzaktan İzleme Merkezi (RMC) tarafından sağlanacaktır.

Müh. Domo de San Pedro Jeotermal Elektrik Santrali Genel Müdürü Jose Manuel Lage Castro beklentileri hakkında yorum yaptı; “MHPS’nin yılların deneyimine ve en iyi uygulamaların kullanımına dayanarak, MHPS-TOMONI jeotermal enerji santralimizin verimliliğini en üst düzeye çıkarabilecek. Buna ek olarak, MHPS-TOMONI bize tesisin trend verilerini izleyerek öngörücü bir bakım yapabilme olanağı sağlayacak ve anormal koşullar tespit edilirse önerilerde bulunarak sorunların ortaya çıkmasını önleyecektir. ”

MHPS-TOMONI hizmetlerinin geleceğine bakan MHPS, küresel ortamı iyileştirirken enerji santrallerinin ekonomik verimliliğini ve müşterilerinin karlılığını artırmak, istikrarlı katkıda bulunmak için yeni uygulamalar sürdürmek ve tanıtmak için müşterileri ile yakın işbirliği içinde çalışmayı planlıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy