Haberler

Microsoft, kampüsü için jeotermal sistem kuruyor

Microsoft binası, Washington/ ABD (kaynak: flickr/ bfishadow, Julien G., creative commons)
Merve Uytun 7 Eyl 2021

Yazılım ve teknoloji devi Microsoft, yeni kampüsün ısıtılması ve soğutulması için ısı pompalı yüzlerce kuyudan yararlanmak için büyük ölçekli bir jeotermal sistem kuruyor.

Yazılım şirketi Microsoft, ABD’nin Washington Eyaleti’ndeki Redmond’daki kampüsüne yeni bir ekleme yapmak için büyük planlarını açıkladı.

Fast Company’nin bir makalesine göre geliştirmenin bir parçası, planlanmış bir Termal Enerji Merkezidir, büyük genişleme için bir termal enerji merkezi olarak hizmet edecek.

Merkezde, ısı pompaları ve kampüs boyunca 220 millik borularla eşleştirilmiş, yaklaşık 550 fit (yaklaşık 168 metre) derinliğe kadar açılan yüzlerce jeotermal kuyuyla beslenen birkaç uzun termal enerji tankı bulunacak.

Sistem, 2023’te açılması planlanan yeni binalar için ısıtma ve soğutma sağlayacak. Konvansiyonel gaz kazanları ve elektrikli soğutucuların yerini alacak ve şirketin bugün kullanılan elektrikte %50’ye varan tasarruf sağlaması bekleniyor.

Şirket, bunun muhtemelen Kuzey Amerika’daki en büyük sistemlerden biri olduğunu ve açılan 875 kuyuyla 2023’te faaliyete geçmesinin beklendiğini söylüyor.

Makalenin tamamı için buradaki bağlantıya bakabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy