Haberler

Mısır ve Sudan, birlikte jeotermal enerji potansiyelini haritalayacak

Kahire, Mısır üzerinden ufuk çizgisi görünümü (kaynak: flickr/ Nina R, creative commons)
Merve Uytun 23 Ağu 2021

Jeotermal enerji konusunda ayrıntılı haritalar oluşturmak amacıyla Mısır ve Sudan sismik çalışma konusunda ortak oldu.

Mısır Ulusal Astronomi ve Jeofizik Araştırma Enstitüsü (NRIAG) Başkanı Gad El Qadi, Mısır ve Sudan’ın jeotermal enerji hakkında ayrıntılı haritalar oluşturmanın yanı sıra sabit ve mobil sismik istasyonların kurulumunu genişletmek için birkaç ortak proje uygulayacağını duyurduğu SIS tarafından bildirildi.

Qadi’nın açıklaması, Salı günü toplanan jeofizik araştırmalar ve doğal afetlerin önlenmesi üzerine Mısır-Sudan yüksek komitesinin toplantıları sırasında geldi.

NRIAG başkanı, bu tür toplantıların son birkaç yılda Mısır ve Sudan arasında bir dizi eğitim ve bilimsel çalıştay düzenlemeyi de içeren uzun süredir devam eden bir işbirliğinin doruk noktası olduğunu söyledi.

Sudan Jeolojik Araştırma Kurumu (GRAS) Genel Müdürü Mohammed Saeed Zain Al-Abideen, görüşmelerde iki ülke arasında jeofizik ve doğal ve hidrolojik tehlikelerin incelenmesi konusunda işbirliğini geliştirme olasılığının tartışıldığını söyledi.

Zain Al-Abideen, GRAS’ın bu işbirliği aracılığıyla Sudan’ın sismik bir haritasını çıkarmak ve yer kabuğunu incelemenin yanı sıra Sudanlı jeofizik kadroların yeteneklerini artırmayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy