Haberler

Montserrat’ta jeotermal enerji üretim planları devam ediyor

Little Bay, Montserrat (kaynak: David Stanley / fiske, Creative Commons)
Merve Uytun 5 Haz 2022

Sondajdan sonra iyimser önerilerle Montserrat Hükümeti, ikili bir jeotermal enerji santrali kurmak için bir fizibilite çalışması yapacak.

Üç kuyuyu açtıktan ve bir jeotermal kaynağın varlığını doğruladıktan sonra, Karayipler adası Montserrat Hükümeti, bir jeotermal enerji santrali kurmak için bir fizibilite ve iş vakası geliştirme yapacak. Bu, ülkenin İletişim, İş, Çalışma ve Enerji Bakanlığı (MCWLE) tarafından kurulan Enerji Görev Gücü’nün tavsiyeleri ile uyumludur.

Montserrat’taki jeotermal kaynakları inceleme çabaları 2012’den 2017’ye kadar yapıldı. Bu, MON1, MON2 ve MON3 olmak üzere üç kuyunun sondajıyla başladı. Bu kuyuların sondajı 12,7 milyon sterline (yaklaşık 15,9 milyon ABD doları) mal oldu ve bunun finansmanı, daha önce Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Departmanı (DFID) olarak bilinen Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO) tarafından sağlandı. Montserrat’taki sondajın ilerlemesi, 2013’ten 2018’e kadar yaptığımız bir dizi raporda iyi belgelenmiştir.

MON3 kuyusunun çökmesine rağmen, kalan iki kuyudan gelen veriler 3 ila 4 MW jeotermal enerji kapasitesini destekledi. Bu, ülkedeki jeotermal kalkınma için ticari teklifler sunmak üzere Montserrat’a gelen en iyi jeotermal uzmanlarla yapılan bir anlaşma ile doğrulandı. Sonuçlar sonunda MCWLE’nin 2024’ün başında faaliyete geçecek 3 MW’lık bir jeotermal santralin geliştirilmesine yönelik tavsiyesiyle sonuçlandı. Projenin maliyetinin 23,2 milyon ABD doları olduğu tahmin edildi. MCWLE raporunun tam metnine buradan erişilebilir.

Monstserrat kuyularının orta sıcaklık aralığından dolayı ikili bir tesis sistemi önerildi. Kuyu MON1 üretim için, MON2 ise yeniden enjeksiyon için kullanılacaktır. Önerilen elektrik santralinin sahası, iki kuyuya yakın ve Kraliyete ait arazi üzerinde olacak.

Teklifin bir kısmı, elektrik santralini dağıtım şebekesine bağlamak için bir iletim hattının inşasıydı. Hattı kurmanın gelecekteki maliyeti kilometre başına 270 bin ila 350 bin dolar olacak. Bu, jeotermal enerji santralinin inşaat maliyetinin üzerindedir.

Görev gücünün tavsiyeleri ile Montserrat Hükümeti şimdi sonraki adımlar için planlar yapıyor:

  • Bir elektrik santralinin tasarımı ve maliyeti için kuyu verilerine ve peyzaj konfigürasyonlarına dayalı bir fizibilite çalışması elde etmek
  • Elektrik santralinin inşasının maliyet-fayda analizi ile bir iş gerekçesi geliştirin
  • Bir Tasarım-İnşa-Anahtar Teslimi projesi için gereken teknik özellikler ve belgeler için danışmanlarla iletişim kurun

Kaynak: ThinkGeoEnergy