Haberler

Nevada BLM jeotermal kiralama, 11 parselin 7 teklif sahibine satışı ile sonuçlandı

McGinness Hills Jeotermal Enerji Santrali, Jersey Vadisi, Nevada (kaynak: flickr/ BLM Nevada, creative commons)
Cannur Bozkurt 5 Kas 2020

BLM tarafından Nevada Eyaletinde Ekim 2020 jeotermal kiralama (lease), Federal hükumet ve Nevada arasında paylaşılacak 148.009 dolarlık bir bütçe ile, 11 parselin 7 şirkete satışı ile başarıyla kapatıldı.

Son Arazi Yönetimi Bürosu (BLM) Nevada jeotermal kiralama (lease) girişimi, 20 Ekim 2020’de 23.351.300 dönümlük 11 rekabetçi teklifle sonuçlandı. Satıştan gelen birleşik teklifler, Federal hükumet ve Nevada arasında dağıtılacak ve yollar, hastaneler ve okullar gibi projeler için kullanılacak 148,009 ABD Dolar gelir sağladı.

20 Ekim’de yapılan satış, Churchill, Esmeralda, Humboldt, Lyon, Mineral ve Pershing ilçelerinde toplam 35,232,68 dönümlük 18 parsel içeriyordu.

20.800,00 dolarlık bir parsel için alınan en büyük miktar Esmeralda İlçesindeki 1.600 dönümlük arazi için Baseload Power US Holdings Inc.’den alındı. En yüksek teklif, Lyon County’de 250.45 dönümlük arazi için Ormat Nevada Inc. tarafından dönüm başına 42 ABD dolarıydı.

Eylül 2019’da düzenlenen önceki kiralama (lease), 102.402 dönümlük kiralamalar için 637.892 dolar sağladı. Jeotermal program ve satış sonuçları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

BLM Nevada Fluid Minerals Şube Şefi Kemba Anderson, “Jeotermal kiralama (lease) yerli enerji üretimini ve Amerikan enerji bağımsızlığını destekliyor” dedi. “BLM’nin enerji programı, kamu arazilerinde geliştirilebilecek petrol ve gaz, kömür, stratejik mineraller ve yenilenebilir kaynakları içeren bütünsel bir yaklaşıma sahiptir.”

Jeotermal kiralamalar, özenli bir keşif ve geliştirme meydana gelirse uzatma fırsatı ile ilk 10 yıllık süre için gerçekleştiriliyor.

Teklif, kira ve telif ücreti olarak toplanan fonların yüzde ellisi devlete, yüzde 25’i kira sözleşmesinin bulunduğu ilçeye ve yüzde 25’i ABD Hazine Bakanlığı’na ödeniyor.

BLM, 2018 mali yılında kira satışlarından ve üretiminden 5,12 milyon dolarlık rekor bir rekor elde etti. Nevada’daki kamu arazilerindeki jeotermal endüstrisi, 2018 mali yılında toplam ekonomik çıktıya 2,6 milyon dolar katkıda bulundu.

Teklif veren şirketler arasında şunlar yer almaktadır: Ormat Nevada Inc., Baseload Power US Holding Inc., Western States Environment and Resources LLC, Myint Myint Swe, Copland Clean Power, Eavor Inc., Raser Power Systems, Atlas Exploration and Poroduction LLC. LLC.

Teklifleri olumlu sonuçlanan şirketler şunlardır: Ormat Nevada Inc. (2 parsel), Western States Environment and Resources LLC (1 parsel), Myint Myint Swe (1 parsel), Copland Clean Power LLC (1 parsel), Baseload Power US Holding Inc. (3 parsel), Atlas Exploration and Production LLC (1 parsel), Eavor Inc. (2 parsel)

Kaynak: ThinkGeoEnergy